Hubnutí plaváním: Spalujeme kalorie ve vodě

Chcete zhubnout přebytečná kila a zároveň ušetřit své klouby? Vsaďte všechna svá esa v rukávu na plavání. Plavání a hubnutí jde dohromady, o tom se dočtete i v mnoha diskuzích na internetu. I samotní odborníci dávají tomuto sportu zelenou. Domnívají se, že hubnutí plaváním patří k nejefektivnějším způsobům, jak se zbavit přebytečných kalorií.

Plavání je lepší než aerobik nebo posilovna

Jelikož při plavání se zapojují prakticky všechny části těla, lze říct, že se jedná o daleko lepší sport na hubnutí, než jakým je běh, aerobik nebo posilovna. Pokud si pokládáte otázku „jak zhubnout stehna?” nebo “jak zhubnout boky?”, plavání je odpověď v obou případech, i když to tak na první pohled nevypadá.

Během plavání nedochází k zatěžování kloubů, tudíž mohou sport vykonávat i obézní lidé. Voda nadnáší, tudíž pohyb ve vodě není tak náročný a ke kloubům velice šetrný. Kromě kloubů vám své díky vyjádří i páteř, která je taktéž méně zatěžována než v případě jiných sportů. Mimo jiné během plavání dochází k posílení svalů i k postupnému spalování podkožního tuku.

Hubnutí plaváním: Kolik spálím kalorií během plavání?

Jak efektivní hubnutí plaváním bude, se odvíjí od doby strávené plaváním a také od stylu plavání, který zvolíte. Při každém stylu plavání spalujete různé množství kalorií.

Například při stylu prsa během jedné hodiny spálíte kolem 700 kalorií. Nemusíte ani vynakládat mnoho svých sil, mluvíme nyní o obyčejném, pomalejším tempu. Pokud byste vsadili na kraul, během hodiny spálíte až 1000 kalorií, protože se jedná o svižnější styl plavání.

Styly plavání, které známe

Jelikož jsme naťukli několik různých stylů plavání, na chvíli se u nich pozastavme. Aktuálně existují 4 různé styly plavání a je na každém z nás, pro který se rozhodne. Vůbec tím nejrozšířenějším stylem plavání jsou prsa, nejrychlejším stylem je kraul, nejzdravějším stylem plavání je znak a nejnáročnější je takzvaný motýlek.

Prsa

Jak již bylo zmíněno, prsa jsou tím nejrozšířenějším způsobem plavání. Nejvíce prospívá prsním svalům, jež jsou při plavání zapojeny nejvíce. Mimochodem, věděli jste, že s pomocí stylu prsa lidé hubnou už od nepaměti? Jedná se totiž o nejstarší styl plavání. Plavci se totiž mohou díky tomuto stylu snáze orientovat ve vodě.

Kraul

Hubnutí plaváním bude opravdu efektivní, pakliže budete plavat stylem kraul. Jedná se o nejrychlejší styl plavání, který je svižnější než prsa, tudíž se při něm i spaluje více kalorií. Jedná se o poměrně mladý styl plavání, který je znám sotva dvě století.

Znak

Znak je nejzdravějším stylem, při kterém se šetří především kolena, s nimiž má dnes mnoho lidí problém. Plave se zpravidla buď na zádech, nebo naznak.

Motýlek

Plavání je nejen na hubnutí, ale také na posílení svalů. K tomu dojde při takzvaném motýlku, což je ten nejnáročnější plavecký styl, který můžete provozovat. Zapojen je nejen trup, ale prakticky celé tělo, jelikož se při provádění motýlka musíte vlnit jako delfíni.

Jak dlouho plavat, abychom zhubli?

V mnoha internetových diskuzích se objevuje téma “plavání a hubnutí”. Diskutuje se v nich především o tom, jak dlouho plavat, abychom zhubli. Zatímco někdo tvrdí, že postačuje půlhodinka, jiní jsou toho názoru, že bychom měli plavat alespoň hodinu. V tomto případě má pravdu druhý tým – plavat bychom skutečně měli alespoň hodinu. Během prvních dvaceti až třiceti minut se tělo zahřívá a metabolismus se začíná zrychlovat. V druhé polovině hodiny pak už jen aktivně spalujeme nechtěné kalorie a tuky.

Hodina čistého času v bazénu odpovídá zhruba čtyřiceti až šedesáti pětadvacetimetrovým bazénům. Od tohoto se tedy můžete odpíchnout, případně zvolit dle toho i styl plavání, respektive techniku plavání.

Jak často chodit plavat?

Rozhodli jste se dokázat, že s pláváním lze opravdu zhubnout? Nebo se jen potřebujete zbavit nechtěných kilogramů a plavání je ten jediný způsob hubnutí, který přichází v úvahu? Ať už je to tak či onak, ptáte se, jak často chodit plavat. Doporučuje se chození do bazénu alespoň dvakrát, třikrát týdně. Pamatujte však na to, že v bazénu skutečně musíte strávit alespoň hodinu.

Nezapomínejte správně jíst

Stejně jako při vykonávání jiných sportů, i v tomto případě platí, že strava je osmdesát procent úspěchu. Neměli byste tedy ani při plavání zapomínat na pravidelnou, pestrou a vyváženou stravu. Při sestavování jídelníčku se zamyslete nad jeho složením. Ubrat byste měli sacharidů, a naopak přidat byste měli na bílkovinách. Strava musí obsahovat všechny makroživiny (tedy nejen bílkoviny, ale také zdravé tuky) a samozřejmě i vitaminy, minerály, a především vlákninu.

Po hodině strávené v bazénu se budete cítit poměrně hladoví, což vás bude lákat k rychlému nezdravému občerstvení. Snažte se tedy mít vždy po ruce alespoň proteinovou tyčinku s nízkým obsahem cukru nebo podobnou zdravější záchranu před vlčím hladem.

Tipy, jak plaváním zhubnout ještě efektivněji

1) Plavte v teplejší vodě

Pokud chcete zhubnout plaváním, doporučujeme plavat v chladnější, vodě. Příliš teplá voda člověka unavuje a neuplave tolik, kolik je schopen a kolik by chtěl.

2) Kontrolujte si svou tepovou frekvenci

Je velice důležité kontrolovat si svou tepovou frekvenci. Ta by se měla pohybovat mezi šedesáti až sedmdesáti procenty maximální tepové frekvence. Odvíjí se to však od kondice sportovce. Zdatnější a trénovanější jedinci dokážou fungovat i při vyšší tepové frekvenci.

Napsat komentář