Jak správně jíst a hubnout

Hoďte za hlavu babské rady o hladovkách a rovněž myšlenky na pouhou zeleninovou stravu. Tajemství úspěšného hubnutí spočívá ve správné stravě a jejím rozvržením do celého dne. Důležitá je vždy pevná vůle a teprve pak správná strava. S obojím je hubnutí hračka.

Jestliže se snažíte jíst správně, ale večer vás přepadají chutě na sladké nebo děláte nálety na lednici s největší pravděpodobností za to může nedostatek správných živin, které tělu dodáváte po celý den.

Zaměřte se na sledování nutričních hodnot jídla – zejména sledujte podíl sacharidů, bílkovin a tuků

Sacharidy při hubnutí

Omezení cukrů a sacharidů = snížení pocitu hladu

Sacharidy jsou, jednoduše řečeno, cukry a škroby. Ty nejvíce stimulují vylučování inzulínu a ten je hlavním hormonem při ukládání tuku v těle.

Když se sníží hladina inzulinu má tuk větší šanci se uvolnit z tukových zásob. Díku tomu začne tělo se spalováním tuku namísto sacharidů přijatých z potravy. Při tomto stavu většinou zmizí nezadržitelný pocit hladu a chutí na sladké.

Při snížené hladině inzulínu začnou ledviny vylučovat z těla přebytečný sodík a vodu což samo o sobě vede ke snižování hmotnosti těla a k ubývání centimetrů v pase.

S minimálním množství sacharidů v potravě se dá během prvního týdne diety zhubnou až 5 kg váhy.

Kvůli možnému JOJO efektu není dobré vyloučit sacharidy ze stravy úplně, protože když je po týdnu do jídelníčku znovu zařadíte tělo si nebude vědět rady s náhlým přísunem energie takže ji začne ukládat do tukových zásob.

Kolik jíst sacharidů denně a hubnout?

Dost záleží na metabolismu daného jedince nebo jakou vykonává činnost během dne. Jedno nepsané pravidlo říká, že máme jíst 1,8g na kg váhy (sportovci až 3g na kg). Při váze 80 kg by měl člověk sníst asi 144g sacharidů. Výpočet je tedy 80×1,8=144.

Bílkoviny při hubnutí

Nejen při hubnutí zaměřte pozornost na bílkoviny

Bílkoviny není radno podceňovat a při hubnutí obzvláště, protože bylo prokázáno, že bílkoviny zrychlují metabolismus. Zelenina mnoho bílkovin neobsahuje, pokud vůbec, a proto jsou diety založené na pouhém pojídání zeleniny absolutním nesmyslem.

Kolik sníst denně bílkovin

Zase trocha počítání. Člověk má pro zdravé fungovaní organismu sníst od 1g po 1,5g na kg váhy. Při váze 80 kg je důležité tělu dodat od 80g-120g bílkovin denně, ale pozor. Pro organismu není dobré když mu budete dodávat větší množství bílkovin jen pro to, aby jste zrychlili metabolismus. Držte se tedy počtu 1g-1,5g na kg váhy.

Existují také Express proteinové (bílkovinné) diety, které vás ušetří všemožného propočítávání nutričních hodnot a vy se tam můžete soustředit na samotné hubnutí. Přečtěte si více o dietě v našem článku.

Při hubnutí se nevyhýbejte tukům

Tuky jsou pro organismus stejně důležité jako kterékoli jiné živiny. Samozřejmě při není dobré se jimi při hubnutí přejídal, ale na druhou stranu se jim nesmíte vyhýbat. Nutriční specialisté a poradci se většinou schodují, že denní příjem tuků je 0,6g-0,8g na kg váhy.

Další užitečné rady ke správnému stravování a hubnutí

  • Pijte dostatek tekutin. Základem je čistá voda, ale nemusíte se vyhýbat kávě ani čajům i ty se počítají do pitného režimu.
  • Ke snídani si dávejte pořádnou porci bílkovin, které vás zasytí na delší dobu, ale zároveň nastartují metabolismus a spalování tuků. Nezapomeňte na sacharidy, které podporují mozkovou činnost.
  • Jezte častěji během dne a rozdělte denní potravu na 5-6 porcí.
  • Nechoďte spát s pocitem hladu a dejte si před spaním například kus tvarohu.
  • Spěte dostatečně, protože spánek přispívá ke spokojenému organismu a psychické pohodě, která je při hubnutí důležitá.

Tento článek je takovým malým manuálem jak správně jíst a hubnout. Důležité je nedělat z hubnutí zbytečnou vědu. Po pár dnech propočítávání sacharidů, bílkovin a tuků se vám tento zvyk vžije a nebude vám dělat sebemenší problémy.

V případě, že se bojíte počítání nebo se vám zdá příliš složité, přečtěte si článek o proteinové (bílkovinné) dietě a jejích výhodách.

Napsat komentář