Menopauza a hubnutí: Jak zhubnout hlavně trvale?

Jak zhubnout po 40, kdy se nacházíme v období takzvané menopauzy? I když si řada žen myslí, že menopauza a hubnutí nejde dohromady, není to tak. Hubnutí je sice v tomto období trochu náročnější a těžší, není to však nic nereálného. Jenom je zapotřebí vědět, jak na to.  

Jak se vlastně pozná menopauza? 

Úvodem je třeba si říct, co to menopauza vlastně je. Pro muže je to jedna velká neznámá, pro ženy je to však období plné hormonálních a jiných změn. Dochází k návalům horka, také k celkovému pocení během noci. Změn se dočká i vaginální a močový trakt.  

Ženy také velice často evidují zapomnětlivost, dochází ke sníženému sebevědomí i k poklesu libida. A samozřejmě dochází k nepřirozeně rychlému tloustnutí, i když k výkyvům v jídelníčku nebo ve cvičení prakticky nedošlo. Zkrátka hormony mají během menopauzy hlavní slovo, a tak se nabízí otázka, jak rychle zhubnout i v tomto období? 

Zvolte vhodné cvičení 

Ať už si pokládáte otázku, jak zhubnout boky během menopauzy nebo jak zhubnout stehna v tomto období, odpovědí je dostatek cvičení. Aby však menopauza a hubnutí společně fungovali jako tým, je zapotřebí zvolit vhodný typ pohybu.  

Chůze 

Chůze je tím nejpřirozenějším pohybem vůbec. Odborníci často radí, aby především lidé začínající se sportem a aktivním pohybem by nejdříve měli začít chodit – třeba s hůlkami.

Při chůzi nedochází k ničení kloubů ani k přílišnému zatěžování jiné části těla. Navíc bylo prokázané, že chůzí lze zhubnout i několik kilogramů. Jenom během aktivní hodiny můžete spálit i několik stovek kalorií, což se posléze na váze projeví.  

Kardio 

Pokud mluvíme o kardiu, mluvíme o cvičení, které má za úkol pořádně rozproudit krev v žilách a nastartovat metabolismus člověka. To poté vede k rychlejšímu spalování kalorií. Během menopauzy volte takové cviky, během kterých se procvičují veškeré svalové partie. Ať už chcete zhubnout boky nebo nohy, vždy se zaměřte na tělo jako celek, nejen na konkrétní partie.  

Je to také o jídelníčku 

Menopauza a hubnutí – to je téma, které zajímá nejednu ženu. Jak již bylo zmíněno, menopauza zrovna nebudí v mužích zájem, ale pro ženy je to velice choulostivé období, ze kterého chtějí vyjít jako šmrncovní třicítky, i když jim často sahá na padesát. Aby došlo ke snížení hmotnosti, je zapotřebí zaměřit se na jídelníček. Ne nadarmo se říká, že jídelníček je osmdesát procent úspěchu.  

Více ovoce a zeleniny 

Součástí našeho jídelníčku by se měla stát pořádná porce ovoce a zeleniny. I nutriční specialisté a odborníci na hubnutí jsou v tomto zajedno. Ovoce a zelenina do těla nepřináší jenom zdraví prospěšné látky a živiny, ale kromě toho také snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění, jako je kupříkladu infarkt.  

Hlavně hodně bílkovin 

Jak rychle zhubnout i v období menopauzy? Tak, že zařadíte do svého jídelníčku hodně bílkovin. Bílkoviny jsou základní stavební hmotou svalů a bez proteinů by naše sebevětší snaha o dokonalé tělo nebyla nijak zúročena.

Je proto důležité doplnit do každého jídla dne dostatek bílkovin. Nezáleží na tom, jestli zdrojem proteinů budou jednotlivé komponenty pokrmů nebo doplňky stravy, které si zakoupíte na internetu.  

Žádné hladovění 

Co je opět klíčové a zcela zásadní, je nehladovění. Ženy mají od přírody v hlavě zakořeněnou domněnku, že jenom tehdy, kdy nejí, mohou zhubnout. Jenže tak tomu samozřejmě není. Pokud budete hladovět, tělo si začne ukládat zásoby na později. A zpravidla se takové zásoby ukládají do těch nejvíce problematických partií.

Pakliže se chcete vyhnout tomuto ukládání zásob, které by se rozhodně brzy ukázalo v zrcadle, dodržujte jídelníček a jezte jednotlivé porce vašeho dne. Porce rozhodně nemusí být velké (dokonce ani velké být nemají), jen nenechte tělo hladovět. 

Menopauza a hubnutí: Potraviny, které je dobré jíst 

Víc ovoce, zeleniny a také proteinů. A hlavně žádné hladovění! To jsou základní zásady toho, jak během menopauzy zhubnout. Pokud však chcete zvýšit efektivitu hubnutí v období, kterému se říká menopauza, doporučujeme do jídelníčku zakomponovat i několik potravin, které podle odborníků mají hubnutí v náročném ženském období podpořit. O jakých konkrétních potravinách je řeč? 

Ryby jako zdroj vitaminu D 

Jak shodit břicho či jak zhubnout stehna v období menopauzy? Pomocníkem v boji proti nechtěným kilogramům budou rozhodně ryby, které jsou vynikajícím zdrojem vitaminu D. A právě vitamin D je při hubnutí v menopauze něčím zcela nepostradatelným. Z ryb doporučujeme především tuňáka, lososa nebo makrelu.  

Vajíčka a mléčné výrobky 

Už bylo zmíněno, že proteiny jsou v období hubnutí při menopauze velice důležité. Pokud je nechcete dodávat formou doplňků stravy nebo pokud vám zrovna nevoní velká spotřeba masa, doporučujeme zakomponovat do svého jídelníčku vajíčka nebo také mléčné výrobky. Ty jsou nejen zdrojem bílkovin, ale také zdrojem vitaminů skupiny B, jež lidské tělo potřebuje nejen v tomto náročném období.  

Lněné semínko proti hormonálním změnám 

Odborníci nedají dopustit na lněné semínko. Právě tato drobná superpotravina obsahuje sloučeniny, které se nápadně podobají estrogenům a které pomáhají ženám s různými hormonálními změnami. Za vyzkoušení rozhodně stojí, nemyslíte? 

Oříšky, kam se podíváte 

Jídelníček v období menopauzy by neměl postrádat ani ořechy. Vyzdvihovány jsou především mandle, ale nejen ty fungují při hubnutí v menopauze naprosto báječně.

Doporučuje se také konzumace pekanových, makadamových nebo para ořechů. Všechny totiž fungují i jako antistresové potraviny, neumí jen snižovat hladinu estrogenu. Také obsahují řadu živin, bez kterých by lidské tělo (v jakékoli své fázi) nemohlo bezproblémově fungovat. 

Napsat komentář