Bylinky na odvodnění: Pomáhá nejen hloh a kopřiva

Trápí vás zavodnění? Máte pocit, že jste plní vody, která se z těla nedostává pryč? Je načase opět vsadit na sílu bylinek! Stejně, jako existují bylinky na hubnutí nebo bylinky na spaní, najdou se i bylinky na odvodnění. Nesahejte po farmaceutických předražených výrobcích, ale raději vsaďte na sílu bylinek, které si možná zrovna pěstujete ve své zahrádce.  

Jste nebo nejste zavodnění? 

Než však začnete louhovat čaje a připravovat odvary, zodpovězte si otázku – jste opravdu zavodnění? Pokud vás v minulosti zavodnění netrápilo, třeba není vaše domněnka pravdivá a pocity, které zrovna máte, mohou být symptomem něčeho zcela jiného.  

O zavodnění lze mluvit v případě, že vám často otékají nohy nebo ruce či obličej. Nedaří se vám zhubnout, máte nepříjemný pocit nafouknutí. Celulitida je další nemilý problém. Že přesně toto vás trápí? Pak o zavodnění je možné mluvit. Tak už nečekejte, jděte pro bylinky! 

Co stojí za zavodněním 

Příčin vzniku zavodnění je celá řada. Za tímto problémem stojí sladkosti, také hodně soli nebo nedodržování pitného režimu. Také za tím může stát fakt, že preferujete sedavý styl života (nebo že máte sedavé zaměstnání).  

Možná si říkáte, že vám tento problém nevadí, tak ho nechcete nijak řešit. Jenže pravdou je, že zavodnění organismu vede k mnoha zdravotním potížím. Například stojí za onemocněním ledvin, za vysokým krevním tlakem, jenž následně způsobuje infarkt nebo podobné nepříjemnosti. Může způsobit i cirhózu jater a v neposlední řadě také stojí za špatným fungováním lymfatického systému.  

Bylinky na odvodnění 

Bylinky a odvodnění – po jakých sáhnout, když nás oteklé nohy nebo jiné příznaky zavodnění sužují? Naštěstí bylinek na odvodnění organismu existuje celá řada, dokonce je najdete v podobě čaje nebo jiného produktu i v DM, respektive jiné drogerii.  

Kopřiva je silné a léčivé diuretikum 

Mezi bylinky na odvodnění organismu patří kopřiva. Té se ve většině případů vyhýbáme obloukem, když ji spatříme. Důvodem toho je obava ze svědivých pupínků, které nám naskočí na rukou prakticky ihned, co se jí dotkneme. Pokud vás ale trápí zavodnění, kopřivě byste se neměli vyhýbat. Právě naopak – měli byste ji vyhledávat.  

Kopřiva je synonymum pro silné a zároveň také léčivé diuretikum. O jejích zdravotních benefitech se ví už od nepaměti. Kromě toho, že ulevuje od zavodnění je také přírodní superpotravinou, která tělu přináší řadu živin.  

Jalovec je používán už od středověku 

Bylinka jménem kopřiva není jedinou bylinkou, která pomáhá při zavodnění. Už od dávného středověku je používán také jalovec, zejména tedy jeho bobule. Bobule jalovce pomáhají regulovat množství tekutin v organismu. Léčí močové cesty, také jsou přírodním dezinfekčním prostředkem.  

Stačí denně žvýkat pět až deset bobulek a dojde nejen k úlevě od zavodnění, ale také se touto jednoduchou činností zkvalitní látková výměna v těle a také se očistí tělo (zejména játra a žlučník). Také dojde k podpoře regenerace orgánů v těle. 

Pampeliška je hotový zázrak 

Když na zahradě vyroste mnoho pampelišek, děláme jediné, a sice pleteme si věnce a věnečky. Když už pampelišky dosáhnou do vysokých výšin, bereme do rukou sekačku a nekompromisně sekáme trávu i s těmito žlutými krásami. Je to velká škoda, protože kdyby přišlo zavodnění, vzali jsme si jednu z možností, jak s tímto zdravotním problémem zatočit.  

Ano, i pampeliška je bylinkou bojující proti zavodnění organismu. Mnozí lidé ji považují za učiněný zázrak. Jiní zase ve své hlavě živí domněnku, že se jedná o jedovatou rostlinu. Pampeliška je však bylina, z jejíž listů se vaří čaj, který podporuje ledviny v jejich činnosti. Právem se tak zařadila mezi fungující bylinky na odvodnění. 

Hloh je jedním z nejsilnějších diuretik 

V našem seznamu bylinek na odvodnění organismu rozhodně nesmí chybět hloh obecný. Jedná se o jedno z nejsilnějších diuretik mezi bylinkami. Nejen, že zabraňuje hromadění vody v těle, ale také umí vyléčit nejeden problém, se kterým se ledviny zrovna potýkají.  

V současné době je možné sehnat hloh obecný rovnou ve formě čaje nebo výtažku z čaje. Nemusíte tak chodit po louce a hledat podle fotografií rostlinu, která se hlohu alespoň podobá.  

Přeslička a řebříček 

Přeslička polní a řebříček obecný – to jsou také velcí pomocníci v boji proti nepříjemnému zavodnění. Výhodou užívání produktů z přesličky polní je, že nezpozorujete prakticky žádné vedlejší účinky. Řebříček se pyšní stejnou výhodou a dnes ho najdete v podobě kapslí, tablet a také v podobě různých tinktur. Co je pro vás nejpřijatelnější možností? 

Ženžen pravý nejen pro ženy 

Když se řekne slovo “ženšen”, většina mužů dává od bylinky ruce pryč. Domnívají se totiž, že ženšen je bylinkou ryze ženskou, ale tak to samozřejmě není. Ženšen pravý si umí skvěle poradit se zavodněním organismu, také ulevuje od jiných zdravotních problémů. 

V případě užívání produktů z ženšenu však doporučujeme poradit se s praktickým lékařem, kterého navštěvujete. Léčivé účinky bylinky totiž mohou být v rozporu s účinky některých léků, které užíváte. Pokud se však poradíte s lékařem, informuje vás o možných nežádoucích účincích. Zjistíte tak, jestli je vhodné bylinku užívat. Stejně tak vám doporučí, v jaké podobě ženšen brát. Jestli jsou nejlepší tablety, čaj nebo sirup z této léčivé byliny. 

Zelený čaj na závěr 

Zelený čaj se dnes užívá prakticky neustále. Je to totiž bojovník proti nežádoucím kilogramům. Kromě toho se řadí i mezi bylinky na odvodnění organismu. Umí navíc zabraňovat zánětům v těle, zlepší člověku náladu a nakonec i vyžene vodu z těla.  

Napsat komentář