Hubnutí chůzí: Jde to? Jaké mohu očekávat výsledky?

Že je hubnutí chůzí nesmysl? Ale kdeže! Hubnutí chůzí je stejně efektivní jako hubnutí plaváním nebo hubnutí běháním. Odborníky je dokonce chůze označována za nejzdravější pohyb, který tělu nijak nevadí, protože je pro něj zcela přirozený. 

Chůzí lze spálit až 400 kalorií za hodinu!

Jak již bylo zmíněno, chůze je pro lidský organismus ten vůbec nejpřirozenější pohyb. I proto na něj tělo tak skvěle reaguje. Jestliže chcete zhubnout, chůze a hubnutí jdou skvěle dohromady. Jenom během jediné hodiny spálíte až 400 kalorií! Samozřejmě se množství spálených kalorií odvíjí i od toho, jestli půjdete po rovině či jestli bude rovina protkána mírným stoupáním. A taky hraje roli intenzita chůze. Při svižnější chůzi se spaluje logicky více kalorií než při pomalejším tempu. 

V současné době je také velice populární chůze s hůlkami, které se taktéž říká “nordic walking”. Pokud potřebujete zapracovat na horní polovině těla, měli byste dát hůlkám šanci. Při běžné chůzi zůstává horní polovina těla prakticky v klidu, při používání hůlek se do pohybu zapojuje i naše vrchní část. 

Pro koho je hubnutí chůzí vhodné? 

Chůzi doporučují i mnozí trenéři. Ti často před tréninkem doporučují svým klientům chůzi na pásu, aby se podpořilo jejich hubnutí. Chůze, i když ji bereme jako něco naprosto samozřejmého, je tou nejjednodušší formou cvičení, kterou velmi snadno zakomponujeme do svého denního harmonogramu. Navíc je určená prakticky pro kohokoli. Chodit mohou obézní lidé, těhotné ženy, osoby po úrazech nebo senioři. Dokonce si s tímto pohybem hravě poradí i ti, jež se nepyšní zrovna velkou fyzičkou. 

S chůzí lze dokonce shodit i poporodní kila. Po porodu by se žena neměla hned nahrnout do namáhavého cvičení. Chůze je tedy způsob, jak se spalováním nabraných kilogramů pomalu začít. Stačí, když se žena bude procházet s kočárkem dvě hodiny a brzy se může těšit na svou dřívější postavu. Vhodné je chodit především ostřeji, případně se doporučuje střídat tempa. 

Jaké jsou výhody chůze?

Kromě toho, že chůze je šetrná k našim kloubům i páteři, je třeba také zmínit fakt, že při chůzi dochází ke zpevnění svalstva, ke snížení rizika infarktu a jiných kardiovaskulárních onemocnění či ke zlepšení nálady.

Abyste chůzí opravdu znatelně a viditelně zhubli, choďte podle několika pravidel. 

Pravidla pro hubnutí chůzí

Alespoň deset tisíc kroků denně

Ptáte se, jak zhubnout chůzí? Měli byste nachodit denně alespoň deset tisíc kroků. Odborníci se shodují na tom, že denně musíme nachodit alespoň osm tisíc kroků, ale v případě hubnutí je třeba počet kroků zvýšit o zmiňované dva tisíce. Osm tisíc kroků snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, deset tisíc pak zbavuje tělo nechtěných kilogramů. 

To, kolik kroků jste během dne nachodili, vám odhalí fitness náramky. Dnes je lze koupit v opravdu moderním a stylovém provedení, tudíž je hravě zkombinujete i s elegantními outfity. Případně vám kroky může počítat i mobilní telefon. 

Využívejte každou příležitost

To nejhorší je, když budete celý den jenom sedět. Výsledky hubnutí chůzí nikdy neuvidíte, pakliže nebudete využívat všech příležitostí k chození. Těmito příležitostmi se myslí především chůze po schodech místo výtahu nebo nákup potravin v obchodě, nikoli dovážka až domů k prahu dveří. Také se tím myslí chůze do práce nebo do školy místo využívání dopravních prostředků. 

Snažte se střídat tempo

Abyste si chůzi nezprotivili, snažte se střídat tempo. V jednu chvíli choďte pomaleji, poté rychleji. Rychlá chůze není podmínkou hubnutí chůzí, je daleko lepší střídat ji s pomalejším tempem. Pokud se nebudete přemáhat, vyhnete se dokonce i bolestem nohou, které by další procházku znemožnily. 

Když zvládáte rychlou chůzi

Střídat tempo byste měli především v případě, kdy se nepyšníte zrovna velkou fyzičkou. Ti, kteří jsou zdatnější a fyzickou kondici už mají, mohou po pomalejším startu chůzi zrychlit. Rychlá chůze je na hubnutí skvělá, kromě spalování kalorií budete efektivně bojovat proti břišnímu tuku, se kterým má většina lidí velký problém. Navíc si snáze udržíte svou dosavadní váhu, pakliže jste s ní spokojeni, a zlepší se vám nálada, jak již bylo zmíněno. 

Jak denně ujít více kroků?

Rychlá chůze vám nedělá problém, ovšem co vám dělá problém, tak je oněch 10 tisíc kroků? Někdy má člověk problém i s osmi tisíci kroky, deset tisíc kroků je opravdu hodně. Naštěstí existuje několik tipů, jak svůj denní počet kroků navýšit. 

Už žádné auto ani MHD

Máte práci, obchod nebo školu v docházkové vzdálenosti? Proč čekat na metro, tramvaj nebo proč nasedat do osobního automobilu, když si tam můžete zajít pěšky? 

Vystupte o zastávku dřív

Pokud není možné, abyste chodili do práce pěšky, tak to alespoň udělejte tak, že vystoupíte o zastávku dřív. Zastávky (ani ty autobusové, tramvajové či ani zastávky metra) nebývají od sebe tak daleko, proto si vystupte o zastávku dřív a aspoň se tak protáhněte po delším sezení v MHD.

O víkendu za turistikou

Dělá vám problém nachodit deseti tisíc kroků hlavně o víkendu? Pak byste si měli o víkendu udělat čas na turistiku. Při zdolávání našich nebo zahraničních vrcholů nachodíte tolik kroků, v kolik jste ani nedoufali! Navíc je to příjemná sportovní aktivita, která je obohacená o nezapomenutelné výhledy. 

Napsat komentář