Jak rychle usnout: co dělat když nemůžu usnout?

Nespavost lze označit za problém dnešní uspěchané doby. Stojí za ní stres, nadměrná psychická zátěž nebo dlouhodobá deprese. Pokud se také denně převalujete a vaše noci jsou spíše probděné než prospané, přinášíme vám tipy a rady, jak rychle usnout.

Zatočte s nespavostí co nejdříve

Obtížné noční usínání, časné ranní probouzení, noční probouzení nebo celková noční bdělost – to jsou hlavní příznaky nespavosti čili takzvané insomnie. Jak již bylo zmíněno, jedná se o zcela běžný problém dnešní uspěchané a moderní doby plné stresu. Člověk si však musí uvědomit, že nespavost je velký zdravotní problém, který může napáchat řadu škod. I z toho důvodu zejména lékaři apelují na to, aby se s ní zatočilo co nejdříve.

Ptáte se, jaké důsledky může takzvaná insomnie mít? Co se všechno může stát, když večer nemůžete usnout? Na první pohled zaregistrovatelnými důsledky je podrážděnost a celková únava organismu. Dochází ke zhoršení koncentrace, taktéž ke snížení pracovní výkonnosti. S přicházejícím nedostatkem spánku jde ruku v ruce i deprese, případně psychické poruchy.

Jak rychle usnout

Když člověk nemůže usnout, většinou sahá po prášcích na spaní. Jenže farmaceutické produkty nejsou to nejlepší pro lidský organismus. Na otázku “Co dělat, když nemůžu usnout?” máme daleko šetrnější odpovědi.

Pomocníkem je bylinkový čaj či horká vana

Jednou z šetrnějších odpovědí na otázku “Jak co nejrychleji usnout” je zahřátí organismu. Když se tělo zahřeje, automaticky se zklidní a na spánek nebudete muset dlouho čekat. Pro zahřátí organismu jsou nejlepší bylinkové čaje. Volte především bylinky na spaní, jako je levandule nebo meduňka. Obě zmíněné bylinky umí uklidňovat nervovou soustavu a napomáhat spánku. Taktéž umí spánek zkvalitnit.

Aby došlo k zahřátí organismu, můžete se naložit do horké vany. Během této relaxační chvilky si zapalte svíčku nebo aroma lampu s relaxační vůní, ideálně opět sáhněte po levandulovém aroma. Zatímco koupel vás uklidní, aroma vyžene stres, který se možná ve vašem těle doposud rozpínal.

Spěte na správném místě za správného osvětlení

Jen málokdo si uvědomuje, jak moc ovlivňuje náš spánek prostředí, ve kterém spíme. Možná nedokážete usnout proto, že spíte za přílišného hluku nebo za nevhodné teploty. Teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi patnácti až dvaceti stupni Celsia. To, že nemůžete usnout, může mít na svědomí třeba přílišné horko. Nebo na to může mít vliv i nevhodné pyžamo, které by mělo být především pohodlné, nekousavé, komfortní.

Další radou, jak snadno usnout, je změna osvětlení. Zásadně se usíná nejrychleji, pokud je v ložnici úplná tma. Jestliže úplné tmy nelze v místnosti dosáhnout, používejte masku na spaní.

Co nedělat když nemůžu usnout

,,Nemohu usnout. Proč nemůžu spát? Co mám dělat, když nemůžu usnout?” pokládáte si některou z těchto otázek? Možná děláte několik věcí, které vám ve spánku brání. Jen hrstka lidí si uvědomuje, že zvyky konané před spaním mají vliv na to, za jak dlouhou dobu usnete či jestli vůbec usnete.

Alkohol před spaním zabíjí spánek

Mnozí z nás si dopřávají před spaním jednu zdravotní skleničku dobrého alkoholu. Zatímco někteří sahají po tvrdších nápojích, jiní si nalévají jen deci bílého nebo červeného vína. Pravdou ale je, že pokud si skleničku dopřáváte pravidelně, zaděláváte si na pořádnou insomnii.

Alkohol narušuje kvalitu spánku a na druhou stranu zvyšuje riziko probuzení. Po vypití alkoholu jste navíc na druhý den nadmíru unavení a bohužel i neschopní se jakkoli soustředit a koncentrovat.

Nesledujete televizi, nepoužívejte mobil

Důvodem, proč večer nemůžete vůbec usnout, může být i používání mobilního telefonu či sledování televize. Bohužel obě dvě činnosti se zařadily k našim večerním zlozvykům a mnozí lidé si ani neuvědomují, že je to špatně.

Mobilní obrazovka, stejně jako obrazovka počítače nebo televize, vyzařuje takzvané modré světlo, které nenechává mozek v klidu. Modré světlo mozek neustále povzbuzuje k aktivitě a zabraňuje mu zpomalit a odpočinout si.

Odborníci na spánek proto doporučují minimálně půl hodiny před spánkem modré světlo eliminovat.

Potřebujete-li například pracovat na počítači do pouzdích hodin, využijte alespoň software, který vám pomůže modré světlo eliminovat. Jedním z ověřených nástrojů je napřílad f.lux, který je zdarma ke stažení.

Choďte spát ve stejný čas

Důvodem, proč nemůžete rychle usnout, může být i fakt, že každý den uléháte do postele ve zcela jiný čas. Právě neustále měnící se doba usínání může způsobovat poruchy spánku. Jak se problémům se spánkem vyhnout a jak tedy rychle usnout? Nastavte si svůj režim. Stanovte si čas, kdy zhruba budete chodit spát a kdy se ráno budete probouzet.

Nemusíte se denně probouzet na minutu přesně, jen si dávejte pozor, ať výkyvy nejsou několikahodinové. Tělo si musí zvyknout na pravidelný režim. Díky tomu dojde ke snížení adrenalinu, a naopak ke zvýšení melatoninu v těle.

Bylinky na spaní

O meduňce a levanduli jsme již mluvili. Jedná se o dvě bylinky, které umí vyhnat celkové napětí a stres z těla, taktéž uklidňují nervový systém člověka a zkvalitňují spánek. Už od nepaměti lidé vědí, že bylinky jsou daleko šetrnějším, a dokonce i účinnějším řešením situace, kdy nemůžete usnout. Stejně tak vědí, že pomocníkem je nejen meduňka a levandule, ale taktéž kozlík lékařský nebo mučenka pletní.

Co se týče kozlíku lékařského, v jeho moci je nejen navození klidného spánku, ale také zahnání nervozity a křečí. Buď si z něj můžete uvařit čaj, nebo se užívá ve formě tablet (tablety jsou vyráběny z extraktu kozlíku).

A mučenka pletní? Pokud se ptáte, jak nejrychleji usnout nebo jak usnout ve stresu, mučenka pletní je odpovědí. Stačí ji vypít v podobě čaje nebo si z ní připravit opět extrakt či marmeládu. Lze ji zpracovat různě, v každém případě s nespavostí zatočí, ať už ji budete konzumovat v jakékoli její podobě.

Více o bylinkách na spaní najdete v článku: Bylinky proti nespavosti.

Napsat komentář