Bylinky na spaní: Zažeňte nespavost přírodní cestou

Trápí vás nespavost? Prakticky denně se neustále převalujete a během noci nezamhouříte oči? Upusťte od prášků na spaní, které do těla přináší jen samé škodliviny. Vsaďte na bylinky na spaní, které zatočí s nespavostí přírodní cestou.

Bylinky na nespavost

Už od nepaměti se ví, že bylinky jsou účinnými pomocníky v boji proti celé spoustě zdravotních neduhů. Ulevují od trávicích problémů, od zánětů nebo od jiných typů bolesti. Už i naše prababičky věděly, že jsou také velmi zdatnými spasiteli ve chvíli, kdy nás trápí nespavost.

A protože je nespavost obrovský problém způsobující celou spoustu zdravotních potíží, není čas ztrácet čas a s bylinkami otálet. Nabízí se však otázka, které bylinky na nespavost opravdu zabírají a fungují?

Meduňka proti stresu a pocuchaným nervům

Nemůžete usnout, protože neustále přemýšlíte o pracovních věcech? Nedá vám spát vědění, kolik práce musíte následující den udělat? Uklidněte svou mysl i pocuchané nervy, vyžeňte stres z těla. S tím vám pomůže meduňka, která je jednou z velice účinných bylinek na spaní.

Meduňka se pyšní svou příjemnou, možná až osvěžující citronovou vůní. I díky tomu bývá ozdobou letních nápojů i vynikajících dezertů. Než se však tato dnes už velmi oblíbená bylinka dostala do světa gastronomie, v lidovém léčitelství se už od nepaměti využívala při léčbě nespavosti a úzkosti. Umí zahnat bolesti hlavy, a dokonce zmírňuje i žaludeční nevolnosti, za nimiž velice často stojí nahromaděný stres a napětí sídlící v těle.

Jelikož umí uklidnit pocuchané nervy a vyhání z těla stres, je to bylinka, kterou by měl mít po ruce každý, koho práce spíše vysiluje, než uspokojuje.

Stejně tak by ji měla mít u sebe každá těhotná žena (ulevuje od těhotenských nevolností) i lidé, kteří mají potíže s vysokým krevním tlakem (meduňka ho umí efektivně snížit a zmenšit tím riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění).

Mučenka pletní jako další bylinka na podporu spaní

Znáte mučenku pletní? Možná ne. Je to bohužel méně známá bylina na spaní. Je však velká škoda, že se o ní více nemluví. Umí totiž nejen navodit spánek, ale také má lehce sedativní účinky. Dokáže ulevit nejen od nespavosti, ale také umí zahnat úzkost, bušení srdce nebo bolesti nervového původu.

Z mučenky pletní je možné vyrobit báječný sirup nebo sladkou marmeládu. I proto se o ní říká, že je to bylinka na spaní pro děti. Jelikož ji děti nemusí pít ve formě čaje, ale můžou si ji natřít na chleba ve formě marmelády, nemají s ní žádný problém a rodiče se tak mohou radovat z klidné, zcela prospané noci.

Levandule uklidňuje nejen naši mysl

Přemýšlíte nad tím, jaký bylinkový čaj na spaní si uvaříte? Potřebujete uklidnit svou mysl a dostat pod kontrolu své myšlenky? Ideálním kandidátem je levandulový čaj.

I krásně vonící a velmi hezky vypadající levandule patří mezi bylinky užívající se na dobrý spánek. Zatímco někteří si z ní připraví čaj, jiní preferují levanduli v koupeli nebo jen ryze levandulové aroma, které nakapou do aroma lampy. Ať už upřednostníte čaj z této bylinky nebo si s ní provoníte byt, v každém případě dojde k uklidnění mysli, odstranění podráždění a ke zbavení se stresu.

I levandule patří k bylinkám, které jsou určené na spaní pro děti. Doporučujeme ji však přidávat do koupele. Podpoří to usínání dítěte. Malá miminka se po koupeli nebojte natřít naředěným levandulovým olejem.

Kozlík jako bylinka na každodenní spaní

Jaké další byliny na spaní skutečně pomáhají? Jaké byliny vám opravdu navodí spánek dostatečně dlouhý a dostatečně kvalitní? Bylinkou, která to dokáže, je kozlík lékařský. Společně s meduňkou a levandulí je právě kozlík lékaři nejčastěji doporučovaný. Pokud chcete nespavost zahnat přírodní cestou, nikoli cestou osázenou farmaceutickými produkty, pak kozlík lékařský stojí rozhodně za zkoušku.

Této bylině se také jinak říká baldrián nebo též kočičí kořen. Jeho názvy však nic nemění na jeho účinnosti. Jelikož bojuje nejen s nespavostí a nervozitou, ale také s křečemi a stresem, je to ideální bylinka na spaní v těhotenství. Kozlík je možné užívat po dobu jednoho měsíce, a to buď formou bylinkového čaje na spaní, nebo formou tablet, v nichž je bylinka na spaní obsažená. Bylinkové prášky na spaní jsou běžně dostupné v lékárnách, kde vám ostatně poradí, jaké další bylinky na spaní vyzkoušet.

My vám ještě doporučujeme mateřídoušku, která je známá pro své univerzální léčebné využití. Není tedy překvapivé, že bojuje i s nespavostí, když například podporuje dobrou náladu a navozuje pohodu. V případě užívání mateřídoušky by měly být na pozoru především těhotné ženy, které by ji neměly konzumovat ve větším množství v tomto krásném období.

Napsat komentář