Vitamíny, minerály a hubnutí

V dnešní době je strava plná makroživin – tuků, cukrů a bílkovin. Zato mikroživiny – minerály, vitamíny a stopové prvky, které jsou nejdůležitější pro naše zdraví, chybí. I když jsme třeba obézní, můžeme trpět podvýživou. Průměrný Evropan byl už v roce 2000 v denním deficitu 50% vitamínů a 60% minerálů. (Zdroj – Světová zdravotnická organizace). V tomto článku se dozvíte, proč to tak je.

V ovoci a zelenině chybí vitamíny a minerály

I když jíme dostatek ovoce a zeleniny, těžko tím pokryjeme svojí denní dávku vitamínů a minerálů, protože tam ty vitamíny prostě nejsou. Jak je to možné?

 • Ovoce a zelenina se sklízí nedozrálé. Ovoce a zelenina se sklidí nezralé, skladuje se v chladících boxech a pak se podle potřeby nechává narychlo „dozrávat“ v umělé atmosféře.
 • Ovoce a zelenina se pěstuje v ohromných sklenících, bez slunce, často i bez hlíny, zasazené v nádobě s chemickým roztokem, jejich růst je uměle urychlován.
 • Kvůli špatnému ovzduší dopadají na rostliny pěstované volně v půdě kyselé deště a jsou ozařovány nepříznivým UV zářením.
 • Půda je otrávená chemizací zemědělství a chybí v ní stopové prvky.
 • Plodiny jsou během růstu několikrát chemicky ošetřovány (například jablka až 16x).

V mase je minimum důležitých látek, zato plno chemie

 • Zvířata ve jsou krmena potravou, kterou přirozeně vůbec nejí, často se vůbec nedostanou na pastvu, takže výživových látek v mase je minimum.
 • Jateční maso je plné hormonů, antibiotik a další chemie.
 • Stres při zabíjení do masa vyplavuje další toxické látky.
 • Kuřata jsou krmena přesnou dávkou granulí s růstovými hormony a antibiotiky. Proto mají všechna stejnou velikost. Běžné kuře roste 6 měsíců, kuře ve velkochovu jen 21 dní. Pokud se nezabije do 24 dní, samo zemře, přímo exploduje.

Průmyslová výroba potraviny znehodnotí

Kvůli průmyslové výrobě potravin dochází k jejich znehodnocování. Důležité výživné látky jsou z potravin odebírány a přidávány jiné, které se v potravině vůbec nevyskytují. Například z mléka se odčerpává všechen tuk, ve kterém jsou rozpuštěny všechny vitamíny a následně se do něj nalije například levný řepkový olej.

Organismus běžného Evropana je vyčerpaný

 • Žijeme v neustálém stresu a jsou na nás kladeny tak vysoké nároky, že strava nemůže pokrýt naše potřeby. Například v roce 1950 byla doporučená denní dávka Vitamínu C pro Evropana 70 mg, nyní je to 1500 mg! (Zdroj – Světová zdravotnická organizace)
 • Jsme vystaveni neuvěřitelné síle elektro smogu díky mobilům, internetu a jiným elektronickým zařízením, které nás obklopují.
 • To, co se nám dnes nabízí jako potraviny je z 80% mrtvá nevyužitelná hmota. Nikoho dnes nezajímá, co jíte. V nemocnicích, kde by strava měla léčit, nám s klidem předloží stravu bez jakýchkoli výživných látek.

Jak zvýšit příjem vitamínů a minerálů

Rozhodně se vyplatí ovoce a zeleninu kupovat od místních farmářů, i když je třeba o něco dražší než v supermarketu. Víte alespoň, že dozrávalo přirozeně a i když možná není bio, určitě obsahuje chemie méně, než ovoce a zelenina od velkododavatelů. Je také mnohem chutnější a voní. Zkuste si přivonět k jablku v supermarketu. Cítíte něco? Naproti tomu, jablka od farmáře voní ještě v březnu.

Ale i tak je v tomto ovoci a zelenině bohužel mikro-živin podstatně méně, než před padesáti lety (ověřeno výzkumy).

To samé platí i pro maso. Pokud jíte maso, kupujte jej od místního farmáře, o kterém víte, jak se ke zvířatům chová, čím je krmí a jak je poráží.  Vyšší cena se vám vrátí v podobě mnohem lepší chuti. Navíc maso nemusíme jíst každý den, jak jsme zvyklí, stačí klidně i 2 x týdně, za to kvalitnější.

Snažte se kupovat jen základní potraviny, minimum těch průmyslově zpracovaných a jezte co nejvíce potravin v jejich přirozené, syrové podobě bez dalších úprav.

Chcete-li si být jisti, že svému tělu dopřáváte všechny vitamíny, minerály a stopové prvky v nezbytném množství, těžko se dnes obejdete bez přírodních koncentrovaných doplňků stravy. Ale pozor – není multivitamin jako multivitamin. Některé uměle vyrobené doplňky stravy vám spíše ublíží, než pomohou. Důležité je vybrat si ty opravdu přírodní. Takové se s úspěchem používají i k léčbě různých nemocí jako náhrada chemických léků.

Napsat komentář