Bylinky na hubnutí: Pomáhá nejen kopřiva a kontryhel

Nepodařilo se vám do léta zhubnout přebytečná kila, ale vaši cestu za vysněnou postavou jste se rozhodli nevzdat? Vsaďte v takovém případě na sílu bylinek, i ty vám mohou pomoct shodit pneumatiku kolem břicha. Jenže jaké bylinky se dnes označují za “bylinky na hubnutí”?

Pomocníkem je obyčejná kopřiva

Možná by vás ani nenapadlo, že skutečně efektivním pomocníkem na hubnutí budou bylinky. V jejich moci je totiž zrychlit metabolismus čili podpořit spalování tuků. Ať už se snažíte najít odpověď na otázku “Jak zhubnout nohy” nebo “Jak zhubnout boky”, odpovědí je vždy podpoření metabolismu čili i pití čajů, které si hravě uvaříte doma. Jenom je třeba mít konkrétní bylinky na hubnutí a spalování tuků

Jednou takovou bylinkou je obyčejná kopřiva, kterou lidé nemají v lásce proto, že způsobuje svědivé pupínky na pokožce. Jenže ona je to skutečně léčivá bylinka ulevující od bolestí způsobených artritidou či snižující vysokou hladinu cukru v krvi. Kromě toho umí podpořit metabolismus, má močopudný účinek a povzbuzuje výměnu látek v těle i všechny další tělesné pochody. 

Kontryhel nejen na ženské potíže, ale také na hubnutí

O kontryhelu se často mluví jako o typické ženské bylince. Důvodem toho je fakt, že ulevuje od menstruačních bolestí, taktéž upravuje menstruační cyklus do pravidelných intervalů a ocení ho i ženy v těhotenství. V jeho moci je dále zklidnění psychiky i podpora hubnutí

Ptáte se, jak konkrétně kontryhel podporuje hubnutí? Především tak, že zlepšuje metabolické pochody a čistí tělo. Každý, kdo se jednou za čas pokoušel o zhubnutí, ví, že detoxikace, respektive pročištění organismu je velice důležité. A kontryhel při tomto procesu vypomůže. Podpoří například odvodnění. 

Bylinka jménem guarana proti únavě i proti chuti na sladké

Od známých bylinek zamiřme na malý okamžik do Jižní Ameriky, kde sídlí kořeny poměrně exotické bylinky jménem guarana. Jedná se o bylinku, která sice není známá v Česku tak jako v Americe, ale obecně ve světě hubnutí je známá velice. Její hlavní vlastností je pomalé uvolňování kofeinu, který stimuluje metabolismus čili podporuje člověka při fyzických výkonech. I proto se užívá především před tréninkem nebo před jiným sportovním výkonem. 

Kromě toho zahání únavu a vyčerpání (můžete ji tedy vyměnit za klasickou kávu). Umí taktéž zahnat chuť na sladké, respektive na jídlo obecně. 

I máta funguje proti nadbytečným kilogramům

Máta patří k vůbec nejoblíbenějším bylinkám a nechybí v žádné bylinkové zahrádce. Je oblíbená především pro svou peprmintovou chuť. Ať už si ji přidáváte jenom do kohoutkové vody na osvěžení nebo si z ní děláte čaj, v každém případě podporujete své hubnutí. Tato bylinka s osvěžujícím efektem totiž stimuluje organismus a blahodárně působí na trávicí soustavu. A jelikož je v hubnutí důležité trávení podporovat, na mátu bychom rozhodně neměli zapomínat. 

Navíc umí i potlačovat chutě k jídlu (čili i chuť na sladké) nebo působí proti nadýmání. 

Rozmarýn a oregano nejen do kuchyně

Pokud chcete zhubnout a pokud hledáte něco, co by vám ve vašem úsilí pomohlo, měli byste se podívat nejdříve do kredencí v kuchyni. Tam totiž najdete řadu pomocníků zejména mezi kořením. Na mysli máme konkrétně oregano a rozmarýn, což jsou dvě bylinky běžně se využívající v gastronomii, respektive při vaření různých pokrmů. Mnohé z nás by však ani ve snu nenapadlo, že právě oregano a rozmarýn budou i pomocníci při hubnutí. 

Co se týče oregana, jedná se o poměrně vytrvalou bylinku známou pro bioaktivní látky, které obsahuje. Právě bioaktivní látky podporují správnou funkci inzulinu a napomáhají ke snižování přebytečných kilogramů. Oregano navíc zrychluje metabolismus a napomáhá trávení, proto i tato bylinka patří k bylinkám na hubnutí a na spalování tuků. 

A abychom nezapomněli na zmiňovaný rozmarýn – ten zase obsahuje celou spoustu antioxidačních látek, jež z těla vyplavují volné škodlivé radikály. Navíc podporují správný rozklad tukových molekul, a kromě jiného i prodlužují pocit sytosti, což se především v době hubnutí oceňuje. 

Psyllium pro zdravá střeva i na hubnutí

Psyllium sice není bylinka, která by rostla v českých bylinkových zahrádkách, ale naštěstí je dnes běžně dostupná v obchodech se zdravou výživou či v podobných krámcích. Najdete ji samozřejmě i na internetu. Jejím hlavním plusem je to, že umí v těle nabobtnat a zahnat tak pocit hladu. Navíc obsahuje velkou spoustu vlákniny, což potěší naše střeva, která tak udrží ve zdravé formě. 

Pokud se rozhodnete hubnout s touto bylinou, pamatujte na zvýšený příjem vody. To však nebude na škodu, i dostatečný a pravidelný pitný režim je při hubnutí nadmíru důležitý. 

Ženšen jako poklad čínské medicíny

Bylinky na hubnutí se zkrátka vyskytují po celém světě. To dokazuje i další bylina, která se velmi často označuje za poklad čínské medicíny. Řeč je konkrétně o ženšenu, který podporuje metabolismus a působí podobně jako kofein, ovšem v tomto případě z těla nevyprchává během tak krátké doby. Podle nedávné studie právě pravidelné užívání korejského ženšenu vede ke snížení tělesné hmotnosti, což je přesně to, co ženy toužící po štíhlé a pevné postavě chtějí slyšet.

Napsat komentář