Návrat od ketonové diety k běžné stravě

Držení jakékoli diety v sobě skrývá určitá pravidla správného stravování. Například ketonová neboli proteinová dieta je založena na bílkovinách s omezeným příjmem sacharidů a právě sacharidy jsou pro tělo důležitým, ale nebezpečným zdrojem energie. Jak se správně vrátit k běžnému stravování.

Pokud to člověk s dietou myslí vážně dodržuje stravovací pravidla pro danou dietu. Někde se omezují tuky, jinde množství kalorií, ketonová dieta omezuje sacharidy. Právě tato stravovací pravidla způsobují, při návratu k běžným stravovacím návykům, největší potíže a častokrát se za nějaký čas dostaví nevítaný jojo efekt.

Zaručená dieta bez jojo efektu

Žádná dieta nedokáže zaručit, že k jojo efektu nedojde. Ketonová neboli proteinová dieta, které se věnujeme, počítá s omezeným příjmem sacharidů (cukrů a škrobů). V této dietě dochází k takzvané ketóze. To znamená, že tělo začne místo sacharidů využívat jako hlavní zdroj energie svoji zásobárnu tuků a na čas si odvykne na rychlý zdroj energie v podobě cukrů. Po dietě pak pro tělo nastane situace kdy mu bude dopřáván dostatek sacharidů, ale nebude si s nimi vědět rady a začne je ukládat do tuků. To se nazývá jojo efekt.

Aby k jojo efektu nedošlo

Dieta musí být rozdělena na určité části. Je jedno zda je to 5denní proteinová dieta nebo dlouhodobější.

Ketonová dieta je rozdělena na 4 fáze.

V první se přijímají pouze bílkoviny, ve druhé je povolen zvýšený přísun zeleniny, třetí počítá s pozvolným zařazováním sacharidů do jídelníčku, ale počítá s vysokým příjmem bílkoviny, které urychlují metabolismus, takže pomáhají sacharidy efektivně spalovat a neukládat do zásoby.

Konečná čtvrtá fáze je návratová fáze k běžné stravě. Je možné konzumovat cokoli s možností občasného zhřešení. Tato fáze je označována jako fáze na celý život. Jíst můžete co chcete, ale s rozumem a jeden den v týdnu má být pouze bílkovinový, jako v první fázi ketonové diety.

Budete-li se řídit pravidlem pozvolného zařazování běžných potravin do jídelníčku a nebudete příliš často pojídat cukrovinky, tučná jídla nebo fastfoody jojo efekt vám nikdy nenastane.

Napsat komentář