Bílkoviny jsou důležité k hubnutí

Zajímalo vás někdy proč přibíráte na váze? A to i v případě, kdy si svoji stravu bedlivě hlídáte, nehřešíte a nepojídáte cukrovinky nebo příliš tučná jídla. Řešení je snadné. Určitě jste zapomněli, do svého jídelníčku, zařadit bílkoviny, které jsou při hubnutí důležité.

Bílkoviny jsou hlavní podporou při hubnutí. Nejenže mají výtečnou sytící schopnost a oddalují naléhavý pocit hladu, ale jejich příjem vyvolá v organismu zvýšení energetického výdeje (zrychlení metabolismu) a to v konečné fázi vede ke spalování tuků.

Chyby při hubnutí

Chybu, kterou lidé při hubnutí dělají je, že se snaží od rána do večera konzumovat takzvanou zdravou výživu. Nejčastější chybou pak je soustavné pojídání zeleniny, která tělo nezasytí, protože obsahuje minimální množství tuků a bílkovin. Celodenní pojídání zeleniny nikam nevede, tělo zaujme obranný postoj, kterým vyvolá neodolatelnou chuť na sladké.

„Při držení zeleninové diety si zaděláváte na jojo efekt.“

Bílkoviny pomoc při hubnutí

Organismus nesmí mít pocit hladovění a stresu. Ať se dokážete kontrolovat sebelépe, nesáhnete po sladkém, v případě, že budete tělo vystavovat hladu dospěje to ke stresu organismu, který si i z minimálního příjmu kalorií bude tvořit velké tukové zásoby.

Bílkoviny při hubnutí tělo dostatečně zasytí, po spálení sacharidů z potravy začne jako primární zdroj energie využívat nahromaděné zásoby, protože nebude pocitově hladovět, tudíž nebude mít potřebu ukládat energii na později.

Rozdělení bílkovin

Živočišné bílkoviny – jsou významově nadřazenější těm rostlinným a v potravě jsou lehce získatelné. Hodně bílkovin obsahuje drůbeží maso, tvaroh nebo vaječný bílek.

Rostlinné bílkoviny – v rostlinné potravě se bílkoviny vyskytují v malém množství, nežli je tomu u živočišných produktů. Například ovoce obsahuje sotva 1g bílkovin na 100g váhy. Nejhodnotnějším zdrojem bílkovin v rostlinné stravě je čočka, ale s její častou konzumací se to nesmí přehánět, protože obsahuje vysoké množství sacharidů.

Aby nedošlo k přibírání na váze

Jednou pro vždy zapomeňte na držení hladovek nebo soustavného pojídání pouhé zeleniny. Bílkoviny je, nejen při hubnutí, důležité přijímat pravidelně každý den. Jsou základní stavební a ochrannou látkou pro tělo. Pro organismus jsou jedním ze zdrojů energie. Předepsané množství bílkovin je 1g-1,5g na 1kg tělesné hmotnosti. Jestliže vážíte 70kg, za den musíte přijmout nejméně 70g bílkovin.

Napsat komentář