Hubnutí běháním: Jak na to a kdy očekávat výsledky?

Hledáte sportovní aktivitu, při které konečně zhubnete posledních pár kilogramů, s nimiž bojujete už pár měsíců? Doporučujeme běh. Běh a hubnutí jdou skvěle dohromady. I když je pravdou, že například obézní lidé by měli místo hubnutí běháním upřednostnit raději hubnutí plaváním, které je pro ně a jejich klouby šetrnější. 

Jděte na to pomalu

Ptáte se, jak zhubnout během tak, aby to bylo stálé? Bojíte se, že po desítkách uběhnutých kilometrů se v rámci jojo efektu kilogramy vrátí ve dvojnásobném množství? Klíčem ke stálému zhubnutí je pomalý start. Zejména začátečníci by na sebe neměli klást velké nároky, to se v případě běhu nevyplácí. Prakticky všichni výživoví poradci radí, abyste se nesnažili napoprvé uběhnout patnáct kilometrů. Začněte pomalu, postupně přidávejte na metrech a dosáhněte stálé štíhlé figury bez jojo efektu. 

Jak dlouho běhat?

Běh a hubnutí je časté téma v mnoha internetových diskuzích. Kromě toho, jak správně běhat na hubnutí, se také probírá to, jak dlouho běhat, abychom zhubli tolik, kolik potřebujeme. Jenže v tomto se názory krapet liší. Zatímco někteří tvrdí, že stačí běhat dvacet minut denně, jiní jsou toho názoru, že se musí běhat až čtyřicet minut. Kde je tedy pravda?

Pokud chcete během podpořit hubnutí, měli byste běhat minimálně 35-40 minut. Nezáleží na tom, jak rychle budete běhat, v tomto případě na rychlosti vůbec nezáleží. Dokonce příliš rychlý běh je spíše na škodu. Na čem ale záleží, tak je zahřátí organismu, k čemuž nedojde hned. 

Jak často běhat?

To, jak dlouho běhat, už víme. Jenže aby došlo ke zhubnutí běháním, je dobré vědět, jak často se musí běhat? V ideálním případě bychom měli běhat čtyři dny v týdnu, to je podle odborníků zcela optimální. Volné dny můžete protkat jinými sporty, například plaváním nebo obyčejnou chůzí. 

Hubnutí běháním: Kdy se dostaví výsledky?

Tou vůbec nejčastěji pokládanou otázkou v případě hubnutí běháním je, kdy se dostaví výsledky. Přece se nebudu přemáhat zbytečně! Říkáte si. Proto je skvělé, že při dodržování pravidelnosti a při dodržování stanovené doby se výsledky dostaví poměrně rychle. Už po prvních třech, čtyřech týdnech uvidíte výsledky. Především uvidíte výsledky na centimetrech, nechoďte se hned vážit. Na břiše ubyde hned několik centimetrů tuku, na stehnech a lýtkách také. 

Zásady efektivního běhání aneb jak zhubnout běháním

Abyste se z toho nezbláznili a abyste věděli, že skutečně běháte za hubnutím, pojďme si prozradit několik tipů, jak zhubnout běháním. Existuje několik nepsaných zásad, které dodržovat, když chcete zhubnout právě běháním. 

Pozměňte svůj jídelníček

Stejně jako v případě hubnutí plaváním nebo hubnutí chůzí, i nyní platí, že strava dělá hodně. Nutriční specialisté s oblibou říkají, že správná strava je osmdesát procent úspěchu. Je proto dobré vyhodit ze svého jídelníčku nezdravé potraviny a nahradit je jejich zdravějšími alternativami. Kromě toho je dobré vytvořit si takový jídelníček, který nebude přeplněn kaloriemi. A samozřejmě v každém jídle dne by se měly schovávat bílkoviny. 

RYCHLÝ TIP: Potraviny bohaté na bílkoviny

Běhejte pravidelně

Jak již bylo zmíněno, běhat by se mělo alespoň čtyřikrát týdně po dobu čtyřiceti minut. Na pravidelnosti opravdu záleží, bez ní se nedočkáte rychlých a viditelných výsledků. Pokud budete běhat jenom dvakrát týdně, prospějete sice svému zdraví, ale kilogramy dolů rozhodně nepůjdou. 

Po běhu následuje jídlo

I když doběhnete do cíle, vaše tělo stále zůstává v jakémsi efektivním spalovacím módu. Pokud se tedy najíte, bude to lepší, než kdybyste se najedli až takzvaně “po vychladnutí”. Rozhodně se nesnažte při běhu hladovět. Tělo bude jenom unavené, navíc si bude dělat zásoby v těch nejvíce problematických partií těla. 

Běháme pomalu

Jak již bylo zmíněno, rychlý běh je naopak na škodu než ku prospěchu, proto bychom měli běhat raději pomalu. Pokud budeme běhat v pomalejším tempu, nebudeme se zadýchávat, budeme snáze kontrolovat svůj dech, nebude tak šíleně bušit srdce nebo píchat v boku. Odborníci doporučují, že běh by se měl nést v takovém tempu, při kterém bychom byli schopní mluvit. Když se při dané rychlosti cítíte dobře, navíc dokážete vést konverzaci se svým parťákem, běháte správně.

Přidejte další sport

Běhat byste měli čtyřikrát týdně. To však neznamená, že zbylé volné dny můžete jen relaxovat a odpočívat. V ideálním případě přidejte nějaký kompenzační sport, který bude trochu komplexnější a nebude tělo zatěžovat jenom jednostranně. Ideální je například posilovna pro posílení svalů nebo plavání, které zaměstnává prakticky každou část lidského těla.

Hlavně odpočívejte

I když bylo zmíněno, že je dobré volné dny protkat nějakým jiným sportem, na odpočívání se nesmí zapomínat. Běh je na hubnutí skvělý, hubnutí při běhání jde opravdu snadno a rychle, ale naše touha po krásné a pevné postavě by neměla být silnější než slovo našeho zdraví. Abyste si neublížili, je dobré dopřát tělu odpočinek, a to alespoň jeden den. Nechte ho jen tak ležet, nevykonávejte žádnou sportovní aktivitu a podpořte tím regeneraci organismu. 

Napsat komentář