Dash dieta pro zdravé strávníky

Co je DASH dieta

Dash dieta už několik let vyhrává u odborníků na zdravé stravování. Původně byla Dash vyvinuta za podpory vlády USA s jasným účelem. Zjednodušit život lidem s vysokým tlakem a pomoci jim se zdravým stravováním a nakonec se snížením vysokého tlaku.

DASH je zkratka Dietary Approaches to Stop Hypertension. Dietní plán je snadný. Klade nejvyšší důraz na dodržování zdravého jídelníčku. To znamená, že se dává přednost ovoci, zelenině, celozrnné stravě, nízkotučným výrobkům a bílkovinám. Dieta Dash naopak odrazuje strávníky od potravin s vysokým obsahem nasycených tuků (tučné maso), plnotučné mléčné potraviny nebo například tropické oleje (kokosový, palmový). Samozřejmě je zakázáno pít slazené nápoje a jíst cukrovinky, ale to je běžné u většiny rozumných diet.

Hlavním cílem diety Dash je omezení draslíku na 2300 miligramů za den s cílem se dostat až na hodnotu 1500 miligramů za den. Dietní plán je vyvážený, takže se může dodržovat dlouhodobě.

Dash dieta podle US News

Dash dieta se umístila na 2. místě v kategorii nejlepších diet. Celkem bylo v soutěži 41 dietních plánů. To je užasné na dietu, která měla původně sloužit pouze ke snižování vysokého tlaku.

Jak funguje DASH dieta

Hlavním kritériem při sestavování dietního plánu byla podmínka, neprovádět dramatické změny jídelníčku ze dne na den. Začít byste měli tím, že uděláte drobné změny, které považujete za velice snadné.

  • Ke každému jídlu přidejte zeleninu nebo ovoce
  • Každý týden jíte 2 a více jídel bez masa
  • Používejte bylinky a koření bez soli
  • Místo chipsů jezte neochucené ořechy
  • Používejte místo bílé mouky tu celozrnnou
  • A samozřejmě se snažte hýbat alespoň 15 minut denně

Kolik stojí DASH dieta

Záleží na úhlu pohledu. Pokud budete jíst sezónní ovoce a zeleninu. Nebude dieta drahá. Na druhou stranu jsou celozrnné mouky a pečivo módním trendem, takže si za ně připlatíte. Když uvážíte, že vynecháte sladkosti, možná nakonec ušetříte.

Je snadné držet DASH Dietu?

Pro milovníky sladkostí a jiných potravinových neřestí, budou první dny určitě utrpením. DASH neomezuje celé skupiny potravin, ale jen některé prvky, takže její dodržování by mělo být v zásadě snadné.

Nejnáročnější na celé dietě bude nutnost plánování jídelníčku. Budete si muset naplánovat jídlo a nakoupit suroviny.

Problémem bývá stravování se v restauracích, protože jídlo může být velice slané s použitím velkého množství tuku.

Zapomeňte na hladovění. Tato dieta naopak odrazuje před hladověním a zdůrazňuje důležitost nasycení a spokojeného pocitu bez hladu. Jezte dostatek ovoce, zeleninu s dostatečným množstvím vlákniny.

Kdo může držet dietu

Dash dieta je vhodná pro muže i ženy.

Doporučené věkové kategorie: 20 – 65 let – vždy po konzultaci s lékařem

Úbytek tělesné hmotnosti údajně až 5 kg/měsíc

Dash dieta jídelníček. Co můžete jíst?

Jednoduchá omeleta
Kombinujte vejce, pažitku a sýr s nízkým obsahem tuku. Taková snídaně vám poskytne lepší základ pro zdravý den, než nějaká sušenka z reklamy.

DASH dieta jídelníček
DASH dieta jídelníček

Otrubové lupínky
S lupínky z otrub vykouzlíte snídani razdva. Lupínky zalijete mlékem a navrch přidáte porci ovoce. Můžete přisladit například Stevií.

Sendvič s kuřecím salátem
Dash dieta si zakládá na rozumném stravováním. Rozumné stravování znamená jíst spokojeně.

Mezi dva plátky celozrnného chleba položte listy hlávkového salátu, plátky rajčete a přidejte nesolené natrhané kuřecí maso. Nakonec potřete slabou vrstvou Dijonské hořčice. Na sůl si ani nevzpomenete.

Co tedy zařadit do jídelníčku:

Celozrnné potraviny – 6 a 8 porcí denně
Zní to jako obvyklé klišé, ale faktem zůstává, že celozrnné potraviny jsou skvělým jídlem, které přispívá ke správné funkci srdce.

Ovoce a zelenina – 4 až 5 orcí denně
Jablko ke svačině, ovocný salát s kapkou medu bude vždy rozumnější, než pytlík chipsů nebo hamburger.

Mléko bez tuku – dvě až tři porce denně
Vyměňte sklenku vína za sklenku mléka.

Toto jsou jen příklady možných receptů na pokrmy, kterými se můžete stravovat při DASH dietě. Jak vidíte většinou jde o běžné potraviny, které jsou plné zeleniny a ovoce, ale s minimem soli.

Zdravotní rizika DASH diety

DASH je velice bezpečná forma diety. Pokud si nejste jistí, tak se vždy můžete poradit se svým lékařem o rizicích. Z jídelníčku je patrné, že budete konzumovat dostatečně a pestře. A to je jedině ku prospěchu.

Je dieta DASH zdravá

Dita je skvělá pro vaše srdce a krevní oběh. Pokud trpíte hypertenzí, tak neváhejte a DASH vyzkoušejte.

Výzkum ukázal, že nahrazení asi 10% sacharidů (které za den zkonzumujeme) proteinem nebo nenasyceným tukem pomůže snížit krevní tlak, hladinu LDL a triglyceridů.

DASH dieta při diabetu

Některé studie ukázaly příznivé výsledky. DASH dodržuje dietní doporučení, které navrhla americká diabetetický asociace.

Nadváha je jednou z příčin a rizikovým faktorem diabetu 2. typu. Ačkoli dieta není primárně navržena pro hubnutí, ale pro snižování krevního tlaku, tak vám pravděpodobně zhubnout pomůže.

DASH je dieta pro vegetariány a vegany

DASH je vhodná dieta pro vegetariány a vegany. Na internetu naleznete velké množství receptů, které odraží pravidla bezmasého stravování.

Závěr

Dieta DASH je vhodná asi pro každého. Pamatujte, že jejím hlavním cílem není snižování tělesné hmotnosti, ale zvyšování podílu zdravého stravování. DASH dieta tedy přispívá hlavně k dodržování zdravého životního stylu. A to vaše tělo určitě ocení.

Napsat komentář