Semivegetariánství [flexitariánství]: jaké má výhody?

Co je Semivegetariánství

Semivegetariánství bývá také nazýváno flexitariánství nebo částečné vegetariánství. V cizině se nejvíce užívá název Flexitarian dieta, kterou drží člověk zvaný flexitarián.

Pojdme si představit, kdo přesně je flexitarián a jaké má tento stravovací styl výhody.

Jde o jednu z mnoha odnoží vegetariánství. Semivegetariánství (flexitariánství) je dieta, jejíž cílem je zhubnout, být zdravější, předcházet nemocem a prodloužit si život.

Princip diety přitom nespočívá v úplném vyřazením masa z jídelníčku. Jedením zvýšeného množství zeleniny (rostlin) a omezení masa vám pomůže nejen zhubnout, ale zlepšit celkový zdravotní stav. Vedlejším efektem může být snížení možnosti onemocnění srdce, cukrovky a rakoviny.

Flexitariánství je 3. nejlepší dieta

Flexitariánství se umístilo na 3. místě v žebříčku 41 nejlepších diet. Ačkoli nejde tak úplně o dietu, ale o životní styl.

Jak funguje Semivegetariánství

Stát se flexitariánem (semivegetariánem) znamená přidat do svých stravovacích návyků dalších 5 potravin. Jedná se o fazole, hrášek nebo vejce, tyto 3 mají nahradit proteiny. A další potraviny jsou předvídatelné. Jde o ovoce, celozrnné potraviny, mléčné výrobky.

Když pojmeme semivegetariánství jako dietní plán, pak bude vypadat následovně:

  • Pětidenní stravovací program obsahuje snídani, oběd, večeři a dezert (více později). Můžete buď dodržovat plán, jak je napsaný nebo si sestavit vlastní.
  • Jedná se o 3-4-5 režim. To znamená, že snídaně by měla mít 300 kalorií, oběd 400 kalorií, večere 500 a dezert kolem 150 kalorií.

Kolik stojí flexitariánská dieta

Dieta neobsahuje drahé exotické potraviny nebo přísady, takže nemusí být dražší než obvyklá strava. Koneckonců možná ušetříte za maso. Bez čeho se neobejdete, je pravděpodobně kniha o flexitariánství. Tam najdete recepty a postupy.

Je snadné držet Semivegetariánskou dietu

Řada dietních specialistů zdůrazňuje, že není nutné striktně dodržovat plán diety. Všechno je odvozené určitým pokrokem, kterým postupně projdete, ne o dokonalosti.

Výše zmíněná kniha vám přesně napoví, jak dietu držet, nákupní seznamy a mnoho dalších rad.

Flexitariánství si zakládá na jednoduchosti. Recepty jsou navržené tak, aby jste mohli připravovat jednoduché, ale zdravé pokrmy, které si vychutnáte. Každý recept obsahuje v průměru asi 5 složek.

Jako každá dieta, tak i semivegetariánská dieta by se měla podpořit tělesnou aktivitou. Ideálně 30 minut mírného cvičení, alespoň 5 dní v týdnu.

Semivegetariánství jídelníček

Semivegetarián bývá většinou spíše vegetariánem, ale čas od času si rád vychutná libový kousek masa. Flexitarián nebo semivegetarián by měl zařadit do jídelníčku tofu, fazole, čočku, hrách, ořechy, semena a vejce.

Jídelníček semivegetariánské diety počítá s 1500 kaloriemi na den.

Snídaně
1 plátek celozrnného chleba
1 a 1/2 lžíce arašídového másla
1 jablko

Oběd
1 vegetariánský burger
1 celozrnná hamburger bulka
1/4 avokáda
1/4 šálku zeleniny
2 lžíce barbecue omáčky

Svačina
3 plátky ananasu
2 lžičky kandovaného zázvoru
2 lžičky pekanových ořechů

Večeře
1/2 šálku tofu nebo 60 gramů kuřecího masa
2 lžičky arašídového oleje
2 šálky zeleniny
2 stroužky česneku
1/4 šálku ananasové šťávy
1 šálek vařené hnědé rýže
2 lžíce koriandru

Dezert
1 šálek odstředěného nebo sojového mléka
1 lžíce kakaového prášku
1 lžíce medu
špetka skořice

Tak toto je semivegetariánský jídelníček.

Co nesmí flexitarián jíst?

Tato dieta není o přísném vyhýbání se nějakým potravinám, ale spíše o zlepšení celkové stravy. Doporučuje se omezit maso a alkohol.

Zdravotní rizika semivegetariánství

Dosud nejsou známa nějaká zdravotní rizika nebo nežádoucí účinky. Nejste si však jisti svým zdravotním stavem, tak vždy konzultujte jakoukoli dietu se svým lékařem.

Zdravotní účinky diety

Výzkumy ukazují, že flexitariánství má žádoucí zdravotní přínosy. Aby také ne. Flexitarián se stravuje zdravě a rozumně. Dieta založená na rostlinné stravě pomáhá udržovat nízkou hladinu cholesterolu a drží na uzdě srdeční onemocnění. Dietní odborníci jsou přesvědčeni, že je semivegetariánství zdravé a nutričně vyvážené. Dieta musí být pečlivě naplánována, aby obsahovala všechny důležité živiny.

Velká studie, která byla prezentována na zasedání American Heart Association´s v roce 2015 zjistila, že semivegetariánská strava účinně snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Vědci sledovali více než 400 tisíc Evropanů po dobu 10 let. Ti, které se stravovali podle zásad semivegetariánství měli od 20% nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.

Semivegetariánství může snížit možnost diabetu

Obesně je známě, že diety na rostlinném základu snižují rizika onemocnění diabetem.

Závěr

Semivegetariánství je další životní filozofie lidí, kteří nechtějí konzumovat maso. A je jedno jestli z náboženského přesvědčení nebo ze zdravotních důvodů. Zdravotní přínos diety je nezpochybnitelný. Dieta vypadá vcelku rozumně.

Napsat komentář