Bylinky na cholesterol: Jaké vás zbaví problému?

Trápí vás vysoký cholesterol? Vězte, že tento problém nesužuje jenom vás. V posledních letech se s touto potíží setkávají lékaři stále častěji. Co za tím vězí? Co to vlastně je? A pomáhají na cholesterol i bylinky? Přece jen existují bylinky na spaní nebo bylinky na odvodnění, najdeme v přírodě i bylinky na zmiňovaný problém? 

Co je to cholesterol 

Oznámil vám lékař, že máte vysoký cholesterol? Pak si jistě pokládáte otázku, co to vysoký cholesterol vlastně – respektive co je to vůbec cholesterol. Mluvíme o látce, která pomáhá lidskému tělu zpracovávat tuky. Také se podílí na tvorbě hormonů a vitaminu D, který tělo získává především ze sluníčka. Je základem veškerých buněčných membrán a najdeme ho také v nervovém systému, což řada lidí neví.  

Co znamená vysoký cholesterol? 

Pokud vám byl diagnostikován vysoký cholesterol, je to zásadní problém, který může způsobit ohromnou paseku. Kupříkladu způsobuje kornatění cév, což zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. A právě kardiovaskulární onemocnění jsou hlavní příčinou smrti u nás každým rokem.  

Co stojí za vysokým cholesterolem? 

V souvislosti s tím, jak je vysoký cholesterol nebezpečný, se nabízí další otázka, a sice co za vysokým cholesterolem stojí. Zmínili jsme, že se tato diagnóza objevuje v posledních letech velice často. Stojí tedy za tím náš rychlý životní styl? Dalo by se to tak říct, i když to není úplně přesná odpověď.  

Za zvýšený cholesterol může často stres 

Stres – to je o něco přesnější odpověď. Stres se s aktuálně rychlým životním stylem pojí. Jdou doslova ruku v ruce, což nemá pozitivní dopad na lidské zdraví. Stres obecně je mezi odborníky příčinou mnoha zdravotních problémů a vysoký cholesterol je mezi nimi.  

Vysoký cholesterol je důvodem hlavně dlouhodobého, chronického stresu, se kterým organismus neumí bojovat. Čím více napětí se v člověku hromadí, tím více hormonů se produkuje a ty potřebují více a více cholesterolu. Je to jednoduchá rovnice.  

I cukr je důvodem 

Dalším důvodem vysokého cholesterolu je v posledních letech také cukr. S příchodem a velkým rozšířením rychlých nezdravých občerstvení roste nejen počet obézních lidí ve společnosti, ale tak roste počet těch, kteří trpí právě vysokým cholesterolem.  

Jen málokdo si uvědomuje, že vnějším zdrojem zmiňované látky je právě potrava. Ta tvoří až čtyřicet procent celkového cholesterolu obsaženého v lidském těle. I když je pravdou, že čím více cholesterolu “sníme”, tím méně si ho tělo následně vyrobí, problémem je, že cholesterolu do těla můžeme přinést více, než je zdravé.  

Velkým problémem jsou především jednoduché cukry, které v neúměrném množství způsobují v těle hotovou spoušť. Čeho se na druhou stranu nemusíte bát, tak jsou kvalitní tuky, které budete jíst v rozumném množství. Myslíme tím kupříkladu vejce, mléčné výrobky nebo třeba maso.  

Bylinky na vysoký cholesterol 

S vysokým cholesterolem jde bojovat přírodní cestou. Nemusíte ihned pádit do lékárny, abyste si koupili léky, které stejně zázrakem nejsou – jen za ně zaplatíte majlant. Bylinky na cholesterol jsou účinným pomocníkem, jehož moc využívaly už naše babičky. Otázkou ale stále zůstává, po kterých tedy sáhnout? 

Smetánka lékařská  

Prvním bojovníkem proti vysokému cholesterolu je bezesporu smetánka lékařská, kterou také jinak znáte pod názvem “pampeliška”. Možná jste si vždy říkali, že pampeliška je jedovatá, ale není to tak. Umí podpořit látkovou výměnu a umí také snížit hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Navíc pozitivně působí při cukrovce.  

Pýr plazivý 

Pýr plazivý se také řadí mezi bylinky na cholesterol. Jedná se o bylinku, která umí velice účinně a efektivně detoxikovat náš organismus čili z něj odplavuje veškeré nečistoty, jež v těle mohou napáchat neplechu. Pokud budete pravidelně konzumovat pýr třeba v podobě čaje, dojde také ke snížení projevů revmatoidní artritidy.  

Rozrazil lékařský 

Třetí bylinkou ulevující od vysokého cholesterolu je rozrazil lékařský, který kromě toho umí ulevit i od bolestí v krku, což je běžný projev nachlazení. Také je v jeho moci ulevit od trávicích obtíží nebo od kašle, který se nese ruku v ruce se sychravým počasím.  

Kotvičník zemní 

Abychom měli náš seznam kompletní, je třeba zmínit si ještě kotvičník zemní. Mluvíme tu o bylince, která je plná velice důležitých fytosterolů. Ty mají velmi pozitivní vliv na celé lidské tělo, nejen na vysoký cholesterol. Umí kromě snížení zmiňovaného špatného cholesterolu snížit tak vysoký krevní tlak nebo bojuje proti ateroskleróze.  

Další přírodní pomocníci v boji proti vysokému cholesterolu 

Bylinky na cholesterol jsou sice účinnou metodou, jak pomoct svému zdraví, ale není to jediná přírodní cesta. V přírodě bychom našli ještě několik pomocníků, které bojují proti vysokému cholesterolu. Znáte je? 

Česnek 

Česnek je označován za přírodní antibiotikum. Většina lidí po něm sahá ve chvíli, kdy je sužuje nachlazení nebo angína či chřipka. Jen málokdo ví, že po něm lze sáhnout i v případě vysokého cholesterolu. I v tomto případě totiž umí pomoct.  

Plodina, kterou každým rokem hojně pěstujeme v záhonech na zahradě, stojí i za zlepšením stavu našich cév.  

Zelený čaj 

Věděli jste, že účinným bojovníkem v boji proti vysokému cholesterolu je také zelený čaj? Většinou po něm saháme v okamžiku, kdy chceme zhubnout. Jenže pravdou je, že zelený čaj je plný i léčivých účinků. Kupříkladu umí snížit i hladinu krevního cukru, chrání tlusté střevo a také je skvělou ochranou proti zubním kazům. S jeho pomocí dojde taktéž k posílení cévní stěny nebo k doplnění energie. 

Napsat komentář