5denní Dukanova dieta

Dukanova dieta patří mezi nejznámější a také nejúčinnější. Za pár dní lze dosáhnou ohromující redukce váhy. Pokud se dokážete řídit pravidly, které jsou, pro úspěšné absolvování diety, opravdu důležité. Dukanova nebo také proteinová dieta má celkem 4 fáze a je pouze na vás jak si průběh uspořádáte a kolik dní budete přísná pravidla dodržovat. Pojďme si říct jak na to.

První věc, kterou si musíme ujasnit. Kolik kilogramů chceme rychle zhubnout? Při proteinové dietě to může být až 13kg, ale není nutné dodržovat 5ti denní proces. Můžete shazovat kila delší dobu. Nebude to jednoduché, ale pro své tělo musíme občas něco udělat. Ono se nám brzy odmění.

Rozcestník

Výhodou proteinové diety je, že nemusíte absolvovat žádná předražená vyšetření u dietologů nebo výživových poradců, ale jídelníček na celý den si lze sestavit doma pouze s vlastním rozumem.

Jak to funguje?

Základem jsou kvalitní a čisté proteiny. Říkáte si, kde je vzít? Je to snadné. Kvalitní proteiny ve vysoké míře, obsahuje například tuňák, krutí, kuřecí, telecí nebo libové hovězí maso. Maso se nesmí smažit, ale povolené je pečení, vaření a oblíbené grilování.

U mléčných výrobků, je to například populární nezrající sýr cottage nebo tvaroh. Dobré jsou také vajíčka, ale maximálně čtyři týdně, Šmakoun nebo například otrubové sušenky.

4 fáze diety

1. fáze útočná

Rychlá změna ve stravovacích návycích spustí rychlý proces hubnutí, který vás bude motivovat a utvrdí v tom, že to funguje a má smysl, pokračovat i další dny. Můžete jíst jen vysoce kvalitní bílkoviny, které získáte z potravin vyjmenovaných výše.

Zapomeňte na přílohy, ale maso si můžete obohatit například o odtučněný tvaroh, lehkou omáčku z hořčice nebo z křenu. Vypijte alespoň 2 litry čisté vody denně a fyzická aktivita, jako je sport, není na škodu a pomůže vám zapomenout na sladkosti. 1. fáze nesmí trvat déle jak 5dní!

2. fáze – přidáváme zeleninu

Ve druhé fázi střídáme fázi pouze proteinovou s fází bílkovinovo-zeleninovou. Přílohy jsou pro vás stále tabu, ale už můžete mrkev, salátovou okurku, rajčata, zelí, špenát, ředkvičky, brokolici, chřest a tak dále. Zelenina výborně doplní potraviny bohaté na bílkoviny, například kuřecí steak s bohatou zeleninovou oblohou.

3. fáze upevnění návyků

Po každé dietě může přijít nechtěný jo-jo efekt, aby se tomu u 5denní diety zamezilo, je zde třetí fáze, při které se do jídelníčku zařazují škrobovité potraviny. Cílem je zastavit hubnutí a zachovat si výslednou váhu po 2. fázi s pomalým přechodem na normální pestrou stravu. Zde už přijde řada na přílohy, jako je rýže, kuskus, těstoviny, čočku nebo brambory. Pokud neholdujete přílohám, můžete posnídat dva krajíce celozrnného chleba se sýrem.

4. fáze – stabilizace

Konečná fáze proteinové diety. Dala by se nazvat fází na celý život. Jíst smíte cokoli, ale samozřejmě s rozumem. Žádné přejídání nebo nezřízené pojídání cukrovinek. Při čtvrté fázi můžete jíst vše, ale musíte mít jeden den v týdnu čistě bílkovinný den z první fáze a je dobré ho zařadit na určitý den, který pak budete dodržovat každý týden.

1. fáze 2. fáze 3. fáze 4. fáze
Ztráta hmotnosti 1 – 4 kg 1 kg týdně udržování stabilizace
Doba 2 – 7 dní asi 3 dny na 0,5 kg asi 5 dní na 0,5 kg po zbytek života
Fyzická aktivita
délka/den
min. 20 minut min. 30 minut min. 25 minut min. 20 minut

Jak vidíte dieta na 5 dní není žádná složitá věda. Za pět dnů můžete výrazně redukovat svoji tělesnou hmotnost i bez předražených výživových specialistů, přitom je proteinová dieta vhodná i pro větší úbytek váhy, ale musíte dodržovat jasně stanovená pravidla.

Napsat komentář