Závislost na čokoládě – jak z toho ven?

Závislost na čokoládě a jiných sladkostech nám může pěkně ztížit hubnutí. Zvlášť když ji máme jako náplast proti stresu. V tomto článku se s vámi podělím, jak se mi podařilo závislosti na čokoládě zbavit. A že jsem byla pořádný čokoholik!

Moje závislost na čokoládě

Ještě nedávno jsem musela mít denně minimálně jednu čokoládu. Ale pokud jsem měla špatný den, zvládla jsem i 300 gramovou Milku. Za jeden den! Doma nesměla být čokoláda, ani jiné sladkosti. Kdykoli jsem nakoupila zásobu, tak jsem vše snědla hned.

Také se stávalo, že jsem snědla čokoládu dětem, kterou si neschovaly. Tomu prostě nešlo zabránit. Pak jsem hned utíkala do obchodu koupit novou, aby to nepoznaly :-D. Nejhorší na tom bylo, že já tu čokoládu schramstla během chvilinky, aniž bych si ji vychutnala.

Měla jsem takový návyk, jakmile jsem dala syna spát po obědě, běžela jsem si do večerky pro jednu čokoládu. Úplně jsem se na ten okamžik těšila. Když byl doma můj muž a já se styděla přiznat, že potřebuji akutně čokoládu, byla jsem nervózní a protivná.

Závislá a lakomá – i za to mohla čokoláda

Co bylo nejhorší, nedokázala jsem se rozdělit. Tajila jsem nákup čokolády před dětmi. Já potřebovala totiž celou dávku, půlka by mi nestačila. Pokud jsem se chtěla rozdělit, musela jsem koupit čokolády dvě. Na moji obhajobu musím napsat, že jsem to myslela s dětmi dobře, nechtěla jsem jim vytvářet stejnou závislost, jako jsem měla já a hned je krmit tak vysokými dávkami cukru. Ale vysvětlete jim to.

Díky tomu jsem se krásně rozkynula. Taková tabulka čokolády má i polovinu mého doporučovaného denní příjmu kalorií při hubnutí, tak se tomu vůbec nelze divit. Navíc jsem byla jsem pořád unavená a na tom má cukr také svůj podíl. Proto jsem se rozhodla se této závislosti zbavit.

Dnes mi čokoláda stále chutná, ale mám ji jen jako výjimečnou pochoutku a hlavně opravdu si ji vychutnám. Konečně jsem přišla na to, jak svou závislost na čokoládě zkrotit.

Jak odstranit závislost na čokoládě? Vyzkoušejte tyto 4 kroky:

  1. Jako první jsem snížila dávky. Místo klasické 100 gramové čokolády jsem si začala kupovat  Ledové kaštany Orion, které mají poloviční gramáž. Na těch jsem ujížděla nějakou dobu a pomohlo mi to závislost snížit.
  2. Uvědomila jsem si, co spouští moji chuť na čokoládu. U mne byla spouštěčem návyku chvilka volna, jakmile malý usnul. Často mi pak stačilo uvědomit si, proč mám na čokoládu chuť a chuť jsem potlačila.
  3. Nahradila jsem čokoládu zdravější variantou – umixovala jsem si banán s kakaem (nejprve Granko), později už mi stačil jen kakaový prášek, někdy také s avokádem a trochou medu nebo třtinového cukru. Je to zdravé, plné vitaminů a minerálů a pokud použijete navíc nepražené kakao, máte báječnou a zdravou raw pochoutku. Sice to není čokoláda z obchodu, ale mým chuťovým buňkám stačilo vědomí, že je tam kakao a je to sladké :-). Výborné jsou také prodávané raw čokolády. U těchto pochoutek vůbec nemusíte mít výčitky svědomí, jsou nabité vitaminy a minerály a slazené datlemi nebo jiným zdravým sladidlem.
  4. Co mi pomohlo zřejmě nejvíc zlikvidovat tento zlozvyk byla dvouměsíční kúra křemelinou, ta si ale zaslouží zvláštní článek.

Proč vlastně vzniká závislost na čokoládě?

Kdo je závislý na čokoládě, obvykle má nedostatek lásky, nebo je nešťastný. To  mohu potvrdit, jakmile byl doma problém a necítila jsem se dostatečně milovaná, běžela jsem si pro čokoládu. Nebo když jsem měla za sebou nějaký stresující zážitek. Stačilo, když mne vytočily děti. Za to v období zamilovanosti jsem na ni neměla chuť třeba celý měsíc. Máte to také tak?

Co se v našem těle děje, pokud spotřebujeme více cukrů, než je zdrávo a proč není jednoduché s touto závislostí přestat, si můžete přečíst v článku, jak se zbavit závislosti na sladkém.

Podobným způsobem se můžete zbavit i jiných závislostí. Málokdo se dokáže své závislosti zbavit ze dne na den. Vyzkoušejte i vy nahradit svou závislost zdravějšími alternativami a napište mi, jak se vám daří.

Napsat komentář