Užívání a účinky rýmovníku: Jak prospívá zdraví?

Rýmovník se stává běžnou součástí našich domácností. Mnozí však ani nevědí, jaký zázrak si na okenním parapetu vlastně pěstují. Užívání a účinky rýmovníku jsou navíc tak zjevné! Prozraďme si, jak používat rýmovník, respektive k čemu se používá rostlina zajímavého názvu “rýmovník” a jaké jsou jeho zdravotní benefity.

Rýmovník jako součástí bylinkových zahrad

Rýmovník se v českých bylinkových zahrádkách začal objevovat před několika lety a dnes je jejich nedílnou součástí. Běžně ho tak najdeme mezi mátou, meduňkou a levandulí. A stejně jako zmiňované bylinky, i rýmovník se pyšní řadou zdravotních benefitů. 

RYCHLÝ TIP: Jak pěstovat rýmovník: kompletní návod pro pěstování rýmovníku

Jak již bylo zmíněno, účinky rýmovníku jsou zcela zjevné. Název rostliny je totiž odvozen od nepříjemné “rýmy”, a to opravdu není náhoda. Rýmovník je nejen prevencí rýmy, ale také je účinnou záchranou v okamžiku, kdy nás začne svědit nos a kdy kýchání je doslova neutichající. Kromě rýmy pomáhá i při bolestech v krku a při mnohých neduzích. 

Rýmovník zklidňuje podrážděnou pokožku

Komáři jsou během léta tím nejotravnějším hmyzem, který umí pořádně znepříjemnit noc. Pokud si však rýmovník postavíte na okenní parapet do ložnice, rázem se komár dovnitř nedostane. Rýmovník je totiž skvělým odpuzovačem hmyzu, a to díky svému tak výraznému aroma. Jestliže by se však stalo, že by vás komár kousnul, rýmovník je první pomocí na komáří bodnutí. Zklidňuje podrážděnou pokožku a vyléčí zarudnutí. Ulevuje dokonce i od drobných popálenin. 

Důvodem, proč eliminuje svědění, podráždění, také zarudnutí nebo otoky či proč ulevuje od bolesti i při popáleninách, jsou jeho protizánětlivé vlastnosti. 

Proti rakovině prsu

Zatímco v případě rýmy je lepší inhalace rýmovníku, pokud se chcete vyhnout rakovině prsu, vyplatí se užívat čaj z rýmovníku (mimochodem, čaj z rýmovníku je jeden ze způsobů, jak užívat rýmovník). Nedávné výzkumy totiž odhalily, že právě tato aromatická bylinka je efektivní prevencí rakoviny prsu. Svou roli zde hrají především obsažené antioxidanty obsažené v bylince, jež zpomalují progresi závažného onemocnění, na které každým rokem umírá celá řada lidí. 

Rýmovník proti stresu a úzkosti

Je toho na vás v práci mnoho nebo jsou doma vyostřené rodinné vztahy? Či si snad pohráváte na kraji propasti zvané “úzkost”? Ať už je tomu tak či onak, čaj z rýmovníku i v tomto případě pomůže. Je to totiž efektivní bojovník proti stresu, nahromaděnému napětí i proti zmiňované úzkosti. 

Podle lékařů je to dokonce daleko šetrnější a lepší způsob, jak se vyhnout zmiňovaným úzkostem a depresím. Konstatují především to, že jen málokteré léky uklidní člověka a zajistí mu zdravý spánek tak jako tato bylinka. 

Na záněty kloubů i proti bolestem způsobeným artritidou

Věděli jste, že rýmovník, respektive jeho esenciální oleje jsou bohaté na omega-6 mastné kyseliny? Ty si tělo bohužel nedokáže vyrobit samo, přesto jsou tolik, tolik potřeba! Je třeba, abychom je do těla dodávali sami a rýmovník je jedním ze způsobů, jak potřebnou živinu tělu dát. Kromě čaje z rýmovníku si lze vyrobit i med z rýmovníku nebo sirup z rýmovníku, což jsou další možnosti, jak se rýmovník používá. Když na něj nebudete zapomínat, uleví se především vašim kloubům. Rýmovník totiž ulevuje jak od bolestí způsobených artritidou, tak od zánětů kloubů. 

Další účinky rýmovníku:

  • Podporuje vykašlávání
  • Posiluje imunitní systém 
  • Stimuluje pocení
  • Udržuje ledviny zdravé
  • Proti bolestem hlavy
  • Proti vysokému tlaku

Užívání rýmovníku

Účinky rýmovníku již byly vyřčeny, ale jak rymovník používat? Jak používat květinu, která nese tak zajímavé jméno “rýmovník”? Možností je hned několik, řada z nich již byla zmíněna. 

Čaj z rýmovníku

Jednou z možností, jak užívat rýmovník, je formou čaje. Příprava čaje není nijak složitá, naopak se jedná o jeden z nejjednodušších způsobů, jak rýmovník užívat. Při přípravě čaje doporučujeme lístky bylinky natrhat, aby se rychleji uvolnilo jejich aroma i účinné silice. Užívejte ideálně při nachlazení, tedy při rýmě a bolestech v krku. 

Mast z rýmovníku

Další možností, jak používat rýmovník, je formou masti. Mast z rýmovníku je skvělá například při zánětech průdušek. Stačí, když si jimi budete mazat hrudník. Navíc si pro mast nemusíte chodit do lékárny, hravě si ji vyrobíte doma. 

Sirup z rýmovníku

Sirup z rýmovníku je skvělý nejen do vody či čaje, ale také do jogurtů nebo do ovesných kaší. Je vhodné ho užívat průběžně, nejen při nachlazení nebo nemocech. 

Med z rýmovníku

Pokud si už nechcete sladit čaj včelím medem, ale chcete vyzkoušet něco krapet jiného, za vyzkoušení stojí med z rýmovníku, který není na přípravu nic složitého. A je opět velmi zdravý! Přidává se zásadně do čajů, ale můžete s ním nahradit rafinovaný cukr ve zdravých alternativách dezertů. 

1 komentář u „Užívání a účinky rýmovníku: Jak prospívá zdraví?“

Napsat komentář