Problematická pleť

V dnešní době trpí problémy s pletí čím dál větší procento populace. Příčiny mohou být různé.

Náchylnější jsou lidé žijící ve městech se znečištěným životním prostředím, dalším negativním jevem je nezdravý životní styl, nevhodné složení stravy, nedostatečný přísun tekutin, kouření, nadměrné pití kávy, holdování alkoholu a mnoho dalších.

Prevencí a pravidelnou péčí o pleť můžeme zmírnit všechny její negativní projevy. I o sebedokonalejší pleť je třeba pečovat, protože různé potíže se dostaví s přibývajícím věkem.

Nejvíce je třeba se věnovat pleti se sklonem k maštění, dále pak pleti citlivé a suché. Vhodným výběrem kosmetických přípravků zajistíme pleti vyrovnaný vzhled.

Pro prevenci a následnou péči je nejprve třeba určit, jaký typ pleti máte. Existuje na to jednoduchý test.

Očištěnou tvář si omyjte vlažnou vodou a jemně osušte.

Počkejte cca 10 minut, po té na pleť přiložte a přimáčkněte jednovrstvý papírový kapesník.

Pokud zůstane suchý, máte normální pleť. Cítíte-li však pnutí pleti nebo svědění, jedná se o pleť suchou.

Pokud zůstane znatelný otisk v T-zóně (čelo, nos, brada) a zbytek tváře bude suchý, máte pleť smíšenou, zatímco viditelné prosáknutí na celém kapesníku věští pleť mastnou.

Suchá pleť

Viditelně trpí nedostatkem vlhkosti, je jemně porézní se sklonem k šupinatění a olupování kůže.

Suchá pleť je také více náchylná k tvoření vrásek. Bývá světlá, špatně se opaluje, snadno se na slunci spálí. Rozhodně se vyhýbejte soláriu, které může stav ještě zhoršit a dlouhému pobytu na slunci.

Také při sprchování nepoužívejte příliš horkou vodu.

Suchá pleť

Kromě dědičných vlivů suchou pleť způsobuje znečištěné ovzduší, výfukové plyny, kouření, nedostatek tekutin nebo nevhodná strava.

Vnější vlivy způsobující zhoršení stavu suché pleti jsou mráz, suchý vzduch v přetopených místnostech s nízkou vlhkostí vzduchu, pobyt v prašném prostředí, UV paprsky, příliš časté sprchování pleti, klasické mýdlo nebo nevhodné kosmetické přípravky.

Suchá pleť může být i příznakem vnitřního onemocnění ledvin nebo cukrovky.

Péče o suchou pleť

Je nutné se postarat o pravidelný zvýšený přísun tekutin vnitřně a dodat pleti vlhkost vhodnými kosmetickými prostředky určenými pro suchou pleť.

Pamatujte na to, že není pravdou, čím dražší krém, tím lepší. Mnohdy jemný lehký hydratační krém za pár desetikorun udělá s pletí pravé divy.

Pokud si najdete ten svůj krém, se kterým jste spokojené a pleti svědčí, nenechejte se zlákat reklamou a zbytečně neexperimentujte, většinou to dopadá tak, že do koše poletí krém i peníze za něj vyhozené, výsledek bude neuspokojivý a vrátíte se ke svému oblíbenému.

Vhodnými přípravky pro suchou pleť budou ty s obsahem jojobového oleje, elastinu, bambuckého másla, s kyselinou hyaluronovou, kolagenem, lanolinem, olejem z pšeničných klíčků a ceramidy.

Mastná pleť

Bývá náchylná k tvorbě zánětlivých projevů.

Mastná pleť

Mívá rozšířené póry, ve kterých se často usazují nečistoty, zbytky make-upu, pudru apod., což tvoří ony černé tečky, které je třeba pravidelně odstraňovat, neboť může dojít k zanícení kůže a v neposlední řadě propuknout až v akné.

Ačkoliv se zdá být mastná pleť více odolná, je třeba, stejně tak jako u suché pleti, věnovat zvýšenou pozornost péči o ni.

Mastnou pleť způsobují mazové žlázy v pokožce, které produkují vyšší procento mazu vlivem hormonálních procesů v těle.

Hormonální látkovou výměnu podporuje například stres. Největší problémy s mastnou pletí bývají v období puberty, kdy je nápor tuku nejintenzivnější.

Protože je mastná pokožka chráněna tukovou vrstvou proti vnějším vlivům, mívá nejmenší riziko tvorby vrásek oproti ostatním druhům pleti a bývá proto vzhledově velmi dlouho mladá.

Péče o mastnou pleť
Pravým požehnáním pro mastnou pleť je používání pleťových tonik s obsahem alkoholu – dezinfekčních látek.

Velmi důležitou roli hraje pravidelné čištění. Pokud možno vyhněte se krémovitým prostředkům na odličování, používejte spíše gely nebo pěny a odličovací vody s obsahem alkoholu.

Velmi prospěšný je pro mastnou pleť heřmánek. Jednou týdně si dopřejte peeling obličeje, soustřeďte se na hloubkové čištění.

K ošetření pleti se hodí prostředky obsahující mnoho vlhkosti, ale žádné tukové složky. Měly by ovšem obsahovat antibakteriální a zklidňující látky.

Normální pleť

Ideální pleť, kterou bychom si přáli mít všichni. Vzhledově je pěkná, pružná, bez viditelných pórů a s vyrovnaným obsahem mazu.

Nevyžaduje proto žádnou zvláštní péči. Odličování se provádí běžnými pleťovými mléky, pleťovou vodou a ošetří se jemným hydratačním krémem. Jednou za měsíc použijeme masku určenou na normální pleť.

Smíšená pleť

Má od každého trochu. Problémová bývá nejčastěji T-zóna, tedy čelo, nos a brada, kde se tvoří nadměrné množství mazu oproti zbytku obličeje, kde je pokožka spíše suchá.

Tento typ pleti bývá nejčastější. Je proto nutné mít k dispozici přípravky pro oba typy pleti. T-zónu ošetřujeme čistícím gelem, na suchá místa nanášíme pleťové mléko. Pak použijeme na celý obličej tonikum bez alkoholu.

Na mastnější části obličeje se mohou použít zmatňující emulze. Peeling používejte pouze jednou za čas a velmi opatrně. Vhodná je návštěva kosmetického salonu, kde vám kosmetička přesně poradí, jak o vaši pleť správně pečovat.

Citlivá – problematická pleť

Citlivá pleť by měla být správně označována jako problematická. Můžete mít pokožku suchou, mastnou i normální a přesto může být citlivá.

Pravdou je, že nejčastěji mívá problémy pokožka suchá. Citlivá pokožka reaguje negativně na určité alergeny např. v některých kosmetických přípravcích. Bývá světlého vzhledu se sklonem k alergickým reakcím – zarudnutí, svědění, pálení, pupínky, puchýřky, akné.

Největší potíže bývají v období dospívání. Do jisté míry může ovlivnit podráždění pokožky i nevhodná strava, například příliš kořeněná jídla. Pravděpodobně zkoušíte různé kosmetické přípravky, ale tím vaše kůže ještě více trpí.

Vhodná je pro vás hypoalergenní kosmetika. Vyhýbejte se vysoce parfémovaným přípravkům. Dbejte o každodenní pečlivou péči o pokožku.

Citlivé reakce může způsobit i nízká nebo naopak vysoká teplota vzduchu. Řešení konkrétních problémů patří do rukou kožního lékaře dermatologa.

Napsat komentář