Nejlepší čas kdy cvičit

Cvičení je důležitou součástí zdravého a aktivního životního stylu. Zatímco někteří lidé preferují běh hned ráno, jiní si užijí pozdní odpolední trénink. A někteří jsou zastánci cvičení těsně před spaním. Kdy je tedy ta nejlepší doba na cvičení?

Když se začne o tomto tématu hovořit. Mezi odborníky na zdravý styl a mezi sportovci to začne vřít. Každý má svůj názor. I když, některé studie dokazují, že cvičit později odpoledne je nejlepší. Jiní namítají, že tomu tak není, a je nejlepší cvičit ráno. Ranní cvičení údajně nabudí metabolismu, který pak lépe funguje po celý den.

Nejlepší čas kdy cvičit

Podle studie, která probíhala od roku 1985 do doku 2005 (Zde je originál). Bylo dokázáno, že nejlepší čas kdy cvičit, je ten odpolední a večerní čas. A to konkrétně mezi 16 a 17 hodinou. V roce 2012 se rozběhli další pokusy této studie, tak uvidíme, co přinese nového.

Proč cvičit v tento čas

Někteří odborníci protáhli dobu efektivního cvičení až do 19 hodiny. Ale proč tomu tak je?

Je to kvůli síle a vytrvalosti, kterou dokáže v tuto dobu tělo vyvinout. Při cvičení v tuto dobu budete mít prostě lepší výsledky. Tělo je správně nabuzené a vy se dokážete lépe koncentrovat na sportovní výkon.

Kromě toho. Ráno je teplota těla na nejnižším bodě dne. To znamená, že ráno není nejlepším časem kdy sportovat. Svaly, mozek a mysl nejsou připraveny na rychlý rozjezd, kterým jim chcete ráno dopřát.
Na druhou stranu, věříme, že nám sportovní výkon hned po ránu dodá dostatek energie na celý den.

Takže jak se v tom potom vyznat?

Ráno je těžší se motivovat

Ranní motivace bývá ta nejtěžší. Většinou si člověk musí ubrat kousek ze svého spánku. A ten kousek musí věnovat právě sportu. Je to složité rozhodování. Spánek je zdravý, ale sport také.

Výzkumy ukazují, že ranní sportovci bývají ve svých sportovních plánech konzistentnější.

To je samozřejmé, protože kdo se dokáže přinutit k rannímu cvičení, ten je na tom lépe se svojí morálkou. Prostě se dokáže lépe hecnout.

Cvičení před spánkem

Cvičení před spaním má mnoho důvodů. Jedním z nich je dobrá nálada. Při cvičení je tělo zavaleno endorfiny, které mají na svědomí dobrou náladu. Proto se po cvičení cítíme, tak dobře.

Ale cvičení těsně před spánkem vám způsobí nezdravý spánek. Tělo a mysl budou příliš nabuzené k odpočinku. Výsledkem bude nekvalitní spánek a probdělá noc. V tu chvíli se budete cítit skvěle, ale druhý den v práci to nebude to pravé.

Co vám pomůže v rozhodování

Když se zaměříme na efektivitu cvičení. Budeme se muset řídit teplotou těla. Teplota těla se během dne mění. Ve 3 hodiny ráno bývá nejnižší, naopak v 17 hodin je nejvyšší.

Bylo prokázáno, že čím vyšší je teplota těla, tím lepší jsou fyzické výkony.

Z toho vyplývá, že chceme-li efektivně cvičit, pak je nejlepší čas ten pozdně odpolední.

Dělejte to podle svého

Studie jsou jedna věc, ale vlastní dobrý pocit je důležitější. Chcete se trápit od samého rozbřesku? Pak choďte cvičit ráno. Budete z toho mít dobrý pocit a o to přece jde. Děláte to pro sebe a ne pro zavděčení se nějaké studii.

Napsat komentář