Kruhy pod očima u dětí

Zatímco v dospělosti je bereme jako vadu na kráse, kterou se snažíme místo léčení spíše zakrývat silnou vrstvou make-upu, v dětském věku se nám kruhy pod očima jeví jako velmi nepravděpodobné, jistě signalizující nějaký zdravotní problém. A tak míříme k lékaři pro odpověď na otázku, jestli je všechno v pořádku. Pojďme si odpověď na to, co kruhy pod očima u dětí znamenají, také přinést.

„Modřiny” pod očima nejsou známkou pevného zdraví

Je stanovená jistá norma a ve chvíli, kdy se výraznou měrou zbarví pokožka v takzvané „periorbitální zóně“, každý rodič by měl zpozornit. Barevné odchylky nejsou signálem toho, že byste měli zdravé dítě. Než se však začne problém více řešit, tím hlavním úkolem je přijít na důvod, proč tmavé kruhy pod očima u dětí sídlí.

Nedostatek spánku nebo něco vážnějšího?

Když se vyskytnou kruhy pod očima u dospělého, domníváme se, že na vině je nedostatek spánku, případně systematické přepracování. A ano, velmi často to bývá viníkem. Když se však tato abnormalita objeví u dítěte, je opravdu na vině nedostatek spánku nebo zmiňované systematické přepracování?

I když se i tento faktor může na tmavých kruzích podílet, u nejmenších to však může znamenat řadu zdravotních problémů. Předně například:

· autonomní disfunkce,

· nedostatek železa v krvi,

· nedostatek vitamínu C,

· invaze parazitů nebo

· dehydratace těla dítěte.

Genetická záležitost?

Než se však začne panikařit, je důležité si uvědomit dvě věci, a sice to, že dětská kůže pod očima je v porovnání s tou dospělou velmi tenká a to, že jdou vidět krevní nebo lymfatické cévy je (ve většině případů) zcela v pořádku.

Druhou věcí je pak genetika. Pakliže mají rodiče tmavé kruhy pod očima, pak lze očekávat, že podobně to bude mít i dítě. Holt jsou geneticky determinované vlastnosti umístění cév přímo blízko k povrchu kůže, což se odráží ve zvláště tenké podkožní tukové vrstvě pod očima nebo hluboké oční prohlubni.

Poradou s lékařem nic nezkazíte

I když u dětí bývá tou nejčastější příčinou černých kruhů pod očima zmiňovaná dehydratace, nedostatek železa nebo vitamínu C (pokud tedy nehraje roli genetika), bohužel nejsou vyhozeny ani závažná onemocnění ze seznamu toho, co by za problémem mohlo stát. Pokud vás tedy zbarvení nebo velikost kruhů pod očima u dětí dlouhodobě znepokojuje, raději skutečně zamiřte k obvodnímu lékaři, který poskytne odpovědi na vše otázky.

Právě pytle pod očima nejen u dětí bývají spojovány s onemocněním štítné žlázy, onemocněním srdce, jater nebo ledvin či trávicího systému. Mohou být také známkou trpící chudokrevnosti. V mnoha případech jsou reakcí na zrovna užívané léky. Případně mohou vyskočit i jako alergická reakce například na kosmetiku nebo na slunce.

Jak na kruhy pod očima u dětí vyzrát

Lékařské slovo je svaté a rozhodně se řiďte doporučením lékařů. Pokud však nepanikaříte a chcete si s kruhy pod očima poradit sami, nabízí se vyvážená strava plná vitamínů (které lze případně doplnit i vitamínovými doplňky stravy), dále zajištění pravidelného a dostatečného pitného režimu a pro rychlé zakročení vsadit na studené obklady, které mají tendenci fialové či černé kruhy pod očima u dětí mírnit (podobné účinky mají i čajové sáčky s černým nebo zeleným čajem, které obsahují kofein).

Kůže pod očima je tenčí než kdekoliv jinde

Lidské tělo je při bližším zkoumání velmi, velmi zajímavé. Už od narození je daleko tenčí než kdekoliv jinde na těle. I když už v dětském věku je velmi tenká, poté přichází období, kdy je bytelnější. Paradoxně se však s přibývajícím věkem zase začíná ztenčovat, a to v závislosti s ubýváním podkožního tuku v obličeji.

Napsat komentář