Jak tvarovat rýmovník

Rýmovník patří k pokojovým rostlinám, ne-li k bylinkám, které se v českých domácnostech rozmnožily rychlostí blesku. A nelze se tomu divit, vždyť je to skvělá první pomoc při rýmě a nachlazení. Navíc, když ho postavíte na okenní parapet, má tendenci zabraňovat vstupu komárů a dalšího hmyzu nejen v letních horkých měsících. Když si ho však pořídíte domů, zjistíte, že velmi rychle roste. A tak se nabízí otázka, jak tvarovat rýmovník, aby nám v domácnosti dělal pouze parádu?

Kombinace máty a citrusu

Rýmovník je sám o sobě velmi aromatickou rostlinou, která může po prvním přičichnutí připomínat kombinaci máty a citrusů. I v tom je ostatně jeho síla, jež bojuje proti ucpanému nosu. A ostatně odtud plyne také jeho český název. Jak ale bylo zmíněno, podílí se i na domácnosti bez molů a dalšího hmyzu, čemuž také vděčí své vůni.

Každý majitel rýmovníku ale ví, jak rychle rostlina roste. Rýmovník není na pěstování nijak náročný, už po chvíli sídlení na okenním parapetu vám ho začne z velké části obklopovat. Proto dbejte na pravidelné zaštipování, čímž ho také tvarujete. Nejen, že je zaštipování odpovědí na otázku: „Jak tvarovat rýmovník”, ale také podpoří další odnožování rostliny.

Množení jako další bod na seznamu

Rozhodli jste se vytvarovat rýmovník do hezky bohatého, košatého tvaru? Nápomocné budou nůžky, s jejichž pomocí rýmovník případně zastřihnete. Ostříhané výhonky však nemusí putovat rovnou do koše, mohou ale sloužit jako základ pro nové rostliny.

Množení rýmovníku je totiž velmi snadné. Výhonky stačí přesunout do hrnku s vodou a počkat, až vypustí kořeny. Cestou je také zasazení odstřižků rovnou do substrátu (i v tomto případě vám zakoření).

Rýmovník není angínovník

Rýmovník je určený i pro pěstování venku. Při jeho pořizování si ho však nespleťte s takzvaným angínovníkem. Dva zajímavé, počeštělé názvy, dvě odlišné rostliny, které zahání jiné nemoci. Lidé si je pletou především proto, že si nedokážou spojit název s rostlinou. Zatímco rýmovník je stálezelená rostlina s dužnatými listy s jemným chloupkem, angínovník má listy dlouhé, rovné, bez chloupků.

Jak poznat, že rýmovník není ve své kondici?

Jak tvarovat rýmovník už víme. Ovšem předtím, než se pustíte do zaštipování, zkontrolujte, jestli je rostlina v dobré kondici. I když z velké většiny rýmovník léčí nás, v některých případech musíme bylinku vyléčit i my.

Je to například v okamžiku, kdy rostlině žloutnou a následně opadávají listy. Na vině je především nedostatek světla a přelití. Pokud má rostlina pouze jeden dlouhý výhonek a listy pouze na začátku stvolu, případně na jeho konci, podceňuje se její zaštipování a rostlina nemá sílu ke košatému, bohatému rozvoji.

Rady pro každého pěstitele rýmovníku

Aby bylo pěstování rýmovníku úspěšné, držte se několika zásad, a to:

  • Dostatečně rostlinu zaštipujte, a tím ji tvarujte.
  • Umístěte ji na slunné, částečně světlé stanoviště.
  • V zimě omezte zálivku na minimum.
  • Občas otočte květináčem, aby se slunce dostalo k rostlině jako celku.
  • Během hlavní sezony rýmovník přihnojujte.
  • Neumísťujte rýmovník do průvanu (teplota pod 10 stupňů není vhodná).
  • Zálivku preferuje odstátou nebo dešťovou vodou.

Rýmovník: využití

Tato aromatická pokojová rostlina slibuje řadu využití. Jelikož se však využívá hlavně v boji proti rýmě a podobnému nachlazení, připravte si z ní například vynikající sirup. Rýmovníkový sirup je sladký, účinný a zamilují si ho děti i dospělí.

Kromě sirupu si lze uvařit tradiční rýmovníkový čaj, případně se připravuje rýmovníková mast, která uvolňuje dýchací cesty nebo napomáhá ošetřovat podrážděnou kůži od smrkání. Tinktura z rýmovníku se může užívat i při zánětu průdušek nebo pouze k posílení imunitního systému.

Napsat komentář