Jíst či nejíst pečivo

Neumíte si představit, že za den nesníte ani jednu housku, rohlík nebo krajíc chleba? Vydržet se dá i bez nich a při 5denní dietě je to jedna z podmínek, ale má z dlouhodobého hlediska smysl vyřadit pečivo z jídelníčku? Hned na úvod si řekneme, že to smysl nemá. V článku si vysvětlíme proč.

Znáte to. Málo času, hodně práce a na nějaké vyvařování nezbývá čas. Jednoduše sáhneme po rohlíku nebo housce, která nás rychle zasytí. Bohužel, chvíle kdy sáhneme po kousku pečiva raději než po vydatném jídle jsou až příliš časté a proto na pomoc přispěchali aktivisté, kteří doporučují pečivo úplně vyřadit. To není správné řešení.

Jestliže se rozhodnete vyřadit pečivo ze svého jídelníčku pouze kvůli redukci váhy. Zaděláváte si na pořádný problém jo-jo efektu. Tedy efektu, kdy se vaše váha před dietou o nemalé číslo navýší.

Pečivo jako zdroj sacharidů a vlákniny

Tradiční pečivo z nezdravé bílé mouky obsahuje vysoké množství sacharidů (cukrů a škrobů). S jeho vyřazením přijde tělo o výrazný zdroj energie. To bude mít, společně s racionální stravou, za následek rychlý úbytek tělesné hmotnosti, protože tělo nebude potřebovat ukládat přebytečnou energii do tuků. Až do této chvíle probíhá dieta podle vašich představ. Co se stane když po delší době zařadíte pečivo do svého obvyklého stravovacího plánu?

Organismus se náhle nedokáže vypořádat se zvýšeným přísunem sacharidů

Vysazení pečiva z jídelníčku by mělo být trvalé nebo pouze omezené. To znamená, že bychom měli omezit dobu kdy budeme pečivo pojídat. V rozumném jídelníčku se pečivo vyskytovat může, ale pouze v hodinách, kdy je vhodné přijímat sacharidy.

Nemusíte se obávat dát si křupavý rohlík ke snídani, ale rozhodně se jeho pojídání vyvarujte ve večerních hodinách kdy tělo nedokáže zvýšený příjem sacharidů zpracovat a spálit. Nezpracovanou energii má tělo tendenci ukládat do tuků na horší časy.

Zaručené diety slibují …

Ověřené úspěšné diety slibují po vyřazení pečiva z jídelníčku rychlý úbytek hmotnosti. Co vám, ale výživový poradce neprozradí je fakt, že se znovu zařazením pečiva do obvyklého jídelníčku získá tělo nadbytečný zdroj cukrů a škrobů se kterým si najednou nebude umět poradit a proto je uloží do podkožního tuku. Tato situace povede k nechtěnému jo-jo efektu.

Jezte rozumně

Pečivo v rozumné míře nemůže tělu uškodit a dodá mu potřebné živiny. Sacharidy podporují mozkovou funkci, kterou je dobré podporovat v průběhu produktivní části dne. Naopak v pozdních odpoledních hodinách a večer je dobré přijímat zejména bílkoviny, které tělo zasytí a zrychlí metabolismus.

Napsat komentář