Jak se zbavit únavy

Často nám kromě pohodlnosti brání v pohybu únava. Ale paradoxně jedním z důvodů, proč jsme stále unaveni je nedostatek pohybu.

Sedavý způsob života pro nás není vůbec přirozený, přesto takto trávíme čím dál víc času. Jestliže vás během dne přepadá únava a ospalost, možná že za to může nedostatek pohybu. 

Sama s tím mám problém, donutit se k pohybu je pro mne nadlidský úkol. Práce na počítači, internetové kurzy, čtení. To jsou mé nejčastější a nejoblíbenější činnosti. Při všech se bohužel sedí. Máte to také tak? Pravděpodobně zhruba polovina z vás, čtenářů tohoto článku, má problém s nedostatkem pohybu tak, jako polovina české populace.

Chybí-li vám energie a jste často unaveni, stáhněte si zdarma e-book 13 tipů, jak získáte ihned více energie a inspirujte se, jak můžete ztracenou energii získat zpět.

Co vše způsobuje nedostatek pohybu?

  • obezitu a přibývání na váze
  • ochabování svalstva
  • problémy s páteří
  • oslabení činnosti mozku
  • vznik civilizačních onemocnění, zejména srdečních a cukrovky
  • nekvalitní spánek
  • zpomalení metabolismu

Určitě jste si všimli, že když delší dobu při práci sedíte, přestává vám to myslet. Tělo se dostává do před spánkového stavu a práce mozku se zpomaluje.

Stačí trocha pohybu a hned přijdou čerstvé myšlenky. Udělejte si pár dřepů, chvilku uklízejte nebo si vyřiďte pracovní pochůzky po budově. A pokud se o víkendu, místo spánku po obědě půjdete projít na čerstvý vzduch, únava jako zázrakem zmizí a vy zažijete příliv dobré nálady a energie.

V práci většina z nás chtě-nechtě musí většinu času prosedět a na nějaký pohyb můžeme zapomenout. Skutečný problém nastává tehdy, když nemáme dostatek pohybu ani ve svém volném čase.

Jak se donutit k pravidelnému pohybu?

Na každého funguje něco jiného. Sama jsem si prošla spoustou neúspěšných pokusů. Vždy jsem si zacvičila jen párkrát a odhodlání zmizelo.

Pravidelně začít cvičit mi pomohl až program Výzva 21. Je to skvělý kurz online cvičení, díky kterému jsem začala postupně zavádět pohybové aktivity do každého dne. Každý den po dobu 21 dní mi přišel zdarma e-mail s novou lekcí a úkoly.

Kurz je dělaný i pro úplné začátečníky a začíná se velmi zvolna, tak aby vás hned na začátku neodradilo, že cvičení nezvládáte. Výhodou online cvičení je to, že nemusíte dojíždět na cvičení, platit za drahé lekce a cvičíte přesně tak, jak potřebujete a kdy se vám to hodí.

Autor a tréner kurzu Tomáš Jehlička je navíc skvělý motivátor a ví, jak přimět plnit úkoly každý den. Přesně ve chvíli, kdy jsem chtěla cvičení vzdát, přišlo od něj povzbuzení a připomenutí, proč vše dělám a já zvládla odcvičit další sérii.

Cvičení není nudné. Což je pro mne velmi důležité. Nemám ráda stereotypní činnosti a potřebuji změnu. Každý den vám přijde do e-mailu odkaz na nové video a po týdnu se mění i cvičební plán.

Součástí kurzu je také úprava stravovacích návyků a vysvětlení, jak vše v těle funguje. Program si můžete vyzkoušet na 7 dní zcela zdarma.

Po této době už byste měli překonat počáteční problémy donutit se k pohybu a můžete se pak rozhodnout, jestli vám vyhovuje každodenní vedení při zvyšování kondice a zlepšování postavy, nebo už budete sportovat na vlastní triko.

Pokud si tedy uvědomujete, že máte opravdu málo pohybu ve svém životě, vřele doporučuji tento program vyzkoušet, mně hodně pomohl. Vůbec nic neriskujete, maximálně to bude další nepodařený pokus, jak  začít cvičit. Nenechte se odradit obrázky svalovců, je to pro běžné lidi .-).

Napsat komentář