Nežádoucí účinky rýmovníku

V každé druhé domácnosti najdeme na okenním parapetu rýmovník – stálezelenou bylinku, která podává pomocnou ruku v okamžiku, kdy začneme kýchat široko, daleko. Je skvělá na rýmu, ale i na jiné nachlazení a jen málokdo ví, že ulevuje například od zánětu průdušek, zvyšuje imunitu a snižuje krevní tlak či příliš vysoký cholesterol. Ovšem stejně jako všechno na světě, i ona má své stinné stránky. Jaké jsou nežádoucí účinky rýmovníku?

Co je to rýmovník

Rýmovník neboli plectranthus amboinicus je aromatická rostlina, která se pěstuje jako velmi nenáročná. Ocení ji především začátečníci, kteří ji využívají nejen v gastronomii, ale také právě při nachlazení. Vaří si z ní čaje, výborný je však i rýmovníkový sirup nebo mast hojící podrážděná místa od smrkání.

Jen málokdo ví, že rýmovník pochází až z daleké tropické východní Afriky. O to zajímavější je, že se tak hezky adaptoval na mírné klimatické pásmo, které vládne v Evropě. Poznáte ho na první pohled, protože je celý pokrytý jemnými světlými chloupky. I když ho ve většině domácnostech najdeme pouze ve stálezeleném provedení, v některých případech může také vykvést (květy jsou bílé až fialově zbarvené).

Rýmovník pěstujeme zpravidla na světlém stanovišti při pokojové teplotě (průvan a teploty padající pod 10 stupňů nemá v lásce). V hlavní vegetační sezoně přihnojujeme, v zimě zase šetříme se zálivkou. Ta by měla být ideálně tvořená dešťovou nebo odstátou vodou, kterou rostlina přijímá daleko lépe.

Rýmovník a jeho nežádoucí účinky

I přes to, že se rýmovník bylinkou, kterou pěstujeme pro jeho pozitivní účinky, stejně jako mnohé jiné rostliny, i on má jisté nežádoucí účinky. Nastoupit mohou už při jeho konzumaci, kdy to s ním přeháníme. Ve velkém množství je totiž toxický.

Vedle toho snižuje schopnost těla vstřebávat železo čili v pozoru musí být výhradně vegetariáni a vegani, jež mají potřebné látky nedostatek. Stejně ohroženou skupinou jsou ženy během menstruace, jimž se železo ztrácí společně s menstruační krví.

Opatrné musí být i těhotné, kterým by mohla uškodit obsažená látka thymol. Mezi negativní účinky složky patří i schopnost vyvolat potrat (naopak po porodu může podpořit produkci mléka).

Je rýmovník jedovatý pro kočky nebo jiné domácí mazlíčky?

Nabízí se otázka, jestli rýmovník vykazuje ještě nějaké nežádoucí účinky i u domácích mazlíčků. Kočky nebo také psi jsou nedílnou součástí českých domácností. O rýmovníku se mezi chovateli nemluví jako o toxické rostlině. Dokonce se mnoha chovateli doporučuje ji využívat na odnaučení toho, aby kočky pokojové rostliny okusovaly nebo si jich jinak všímaly. Silné aroma bylinky totiž dokáže odpudit nejen hmyz, ale i větší čtyřnohé přátele.

Pozitivní účinky rýmovníku

I když má rýmovník své stinné stránky, naštěstí jeho pozitivní benefity je velkou měrou přehlcují. Bylo by mylné se domnívat, že funguje jenom na rýmu nebo jiné zdravotní problémy spojené s ušním, nosním nebo krčním, účinně pomáhá také při:

· očních chorobách,

· kardiovaskulárních problémech,

· ulevuje dýchacímu systému,

· napomáhá gastrointestinálnímu systému a

· je skvělý na ledviny a močové cesty.

Když vás trápí zánět spojivek, je možné potřít si šťávu z rýmovníku kolem očí (ovšem ne do očí). V případě zánětu průdušek nebo při nepříjemném kašli napomáhá čaj z rýmovníku vykašlávání hlenů (a také podpoří odhlenění našich dutin).

Kardiovaskulární systém ochraňuje například tak, že sníží krevní tlak nebo cholesterol, čímž předchází infarktům, a trávicímu traktu zase napomůže tím stylem, že zlepší chuť k jídlu a podpoří uzdravení trávení.

Kromě jiného také:

· podporuje funkci jater,

· využívá se k léčbě střevních parazitů,

· napomáhá při močových nebo ledvinových kamenech nebo

· podporuje uzdravení zánětů močového systému.

Napsat komentář