Po tisíce let se byliny používají k výživě pokožky hlavy a podpoře růstu silných a zdravých vlasů. V tomto článku se dozvíte, které byliny jsou pro vaše vlasy nejprospěšnější.
Aloe Vera
Pravidelná aplikace gelu z Aloe Vera pomůže při udržování pH rovnováhy vlasů. Pomůže také při otevírání ucpaných pórů vlasové pokožky a podpoří růst vlasových folikulů.
Levandule
Levandule je jednou z dobře známých bylin, které pomohou při podpoře růstu vlasů a také snižují vypadávání vlasů. Olej z levandule úzkolisté je silný protizánětlivý, antimikrobiální a antiseptický prostředek. Levandulový olej stimuluje krevní oběh ve vlasové pokožce, posiluje růst nových vlasů a pomáhá vyrovnávat přirozenou produkci mazu ve vlasové pokožce. Jako bonus je levandulový olej také přírodním repelentem, který dokáže zahnat parazity přenášející nemoci, jako jsou blechy, klíšťata, komáři a vši.
Je známo, že má antibakteriální vlastnosti, které pomohou při zklidnění i hojení podráždění a infekcí na pokožce hlavy, a je velmi účinný při léčbě lupů a suché a šupinaté pokožky hlavy. Díky protizánětlivým, antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem může levandule pomoci při léčbě vypadávání vlasů, protože je účinným prostředkem proti mnoha onemocněním vlasové pokožky. Působí také jako přírodní repelent proti hmyzu, a proto může vlasy chránit před blechami a všenkami.
Pravidelné používání levandulového oleje na vlasy pomáhá předcházet vypadávání vlasů a napomáhá také jejich opětovnému růstu.
Ibišek
Ibišek je plný antioxidantů a vitamínů, které pomáhají zlepšit celkové zdraví pokožky hlavy a vlasů. Je také velmi účinným prostředkem proti lupům, které mohou narušovat zdravý růst vlasů.
Okvětní lístky růže
Přidáním okvětních lístků růže do vroucí vody a přípravou oplachového nálevu je lze použít k revitalizaci vlasů a podpoře jejich nového růstu. Lze je také použít k ošetření vlasů, kterým dodají zdravý lesk. Okvětní lístky růží mají antiseptické vlastnosti, a proto je lze použít k ošetření podrážděné pokožky hlavy.
Ženšen
Oblíbená čínská bylina je přírodním lékem na mnoho zdravotních problémů včetně vypadávání vlasů. Ženšen je velmi účinný při léčbě plešatosti a pomůže při opětovném růstu vlasů. Pomůže při výživě vlasů a také zvýší pevnost vlasů. Je jednou z hlavních složek, které najdete ve většině vlasových tonik nebo šamponů na vlasy.
Zelený čaj
Zelený čaj je velmi oblíbená přírodní bylina, protože má mnoho zdravotních benefitů. Tato rostlina obsahuje antioxidanty, které zabraňují vypadávání vlasů, a panthenol, který vlasy posiluje, a je tak velmi účinným prostředkem proti plešatosti a poškozeným vlasům.
Kopřiva
Kopřiva má dobrou pověst, pokud jde o boj proti vypadávání vlasů, protože stimuluje pokožku hlavy, zlepšuje krevní oběh a chrání před dalším poškozením a lámáním. Kopřivu lze užívat ve formě tablet nebo ji lze rozemlít na pastu a smícháním s olivovým olejem připravit oplach.
Rozmarýn
Rozmarýn se používá již stovky let jako pomoc při vypadávání vlasů. Skvěle se hodí na řídnoucí vlasy a plešatění. Nejlépe působí na růst vlasů, když se používá s olivovým olejem. Rozmarýnový olej smíchejte s trochou olivového oleje a naneste přímo na pokožku hlavy. Nejenže podporuje růst vlasů, ale také pomáhá zabránit jejich předčasnému šedivění. Výborně dodává vlasovým folikulům potřebnou výživu.
Máta peprná
Mátový olej je také starým bylinným prostředkem k léčbě vypadávání vlasů a k urychlení jejich růstu. Pomůže při obnově růstu vlasových folikulů a tím podpoří růst vlasů. Pomůže při zlepšení prokrvení vlasové pokožky a také přichytí vlasové kořínky na pokožku hlavy.
Máta peprná je protiplísňová a protizánětlivá bylina, která je známá tím, že bojuje proti svědění a zánětům. Běžně se používá ve formě oleje, který se zředěný aplikuje na pokožku hlavy a vlasy. Zvyšuje krevní oběh, čímž maximalizuje dodávku výživy, kterou folikuly potřebují.
Moringa
Moringa obsahuje thiokyanát, který posiluje vlasové folikuly a zabraňuje padání vlasů. Používá se jako přírodní kondicionér a podporuje růst nových vlasů. Moringu můžete používat ve formě oleje tak, že ji nanesete přímo na vlasy, nebo si můžete z moringového prášku připravit čaj a ten používat k oplachování vlasů.