Hydratace pleti: Jak nejlépe hydratovat pokožku?

Hydratace pleti je prostě potřeba. To je bez debat. Ptáte se proč? Čím je méně sluníčka a více chladu, větru a pochmurného deštivého počasí, tím více se pokožka potřebuje bránit vnějším vlivům. Pokud není dostatečně hydratovaná, ochranná funkce pokožky je oslabena a tak selhává. Proto se někdy projevují přílišná suchost, která je způsobena nedostatečnou produktivitou mazových žláz, popřípadě vyrážky.

Pokud jde o hydrataci pokožky, samozřejmě stále důležitým zůstává fakt, že je nutné přijímat hodně tekutin. Avšak vnitřní pořádek v těle je jedna věc. Kůže je povrchový orgán, na kterém se projevuje vnitřní disharmonie, ale i vnější působení. V rámci hydratace je povrchová péče nezbytná, proto je důležité, aby ženy i muži každého věku používali alespoň minimum potřebné péče.

V letním období (a nejen v něm) je třeba věnovat hydrataci pleti zvýšenou pozornost. Škodí jí vše, co s létem souvisí – nadměrné slunění, moře, chlorovaná voda v bazénech, nadměrné pocení, ale i klimatizované místnosti.
Čím je pleť starší, tím je více citlivá na uvedené faktory.

Jak se projevuje dehydratace pleti?

Dehydratace se projevuje napnutou pokožku, zarudnutím, drobnými šupinkami, povrchovými vráskami a v tom horším případě může připomínat povrch scvrklá jablka.

Zajímavost: Dermatoložka upozorňuje, že jedním z příznaků dehydrované pleti je také problém s nanášením make-upu, který na povrchu obličeje vytváří neestetické mapy.

Naši pokožku tvoří až 1,6 bilionů buněk, které nezbytně potřebují vodu, aby mohli plnit všechny své funkce. Kůže je první a nejdůležitější ochranný “štít” našeho těla. Pokud jí chybí vlhkost, ztrácí pružnost a stává se suchou a popraskanou, se sklonem k tvorbě vrásek. Kromě ztráty lesku postupně ztrácí i své ochranné funkce. Když tělu chybí dostatek vody, kožní buňky jednoduše vysychají a odumírají rychleji. Dehydratace kůže a nedostatečná spotřeba vody jsou často vyvolány například používáním klimatizačních systémů, ústředním topením, nepříznivými vlivy životního prostředí, ale i každodenním stresem a nezdravou výživou. Naše pleť je vlivu těchto stresujících faktorů vystavena zejména v zimě a pokud tyto nepříznivé podmínky přetrvávají během delšího období, dochází k nežádoucí, ale přirozené reakci v podobě popraskané kůže, která se loupe, je nepříjemně napnutá a náchylná k podráždění.

Význam pití dostatečného množství vody pro krásu naší pokožky je často přehlížen. Předpokládá se, že pravidelné používání kosmetických přípravků, které hydratují pokožku, vám postačí na to, abyste dohnali ztracenou dávku vlhkosti. Jedním z nejdůležitějších předpokladů pro udržení krásné, hladké a zdravé pleti je však právě její hydratace zevnitř! Doporučuje se dbát i na kvalitu a minerální složení vody, kterou pijeme.

TOP metody hydratace pleti – jak na to?

1. Hlavně správný pitný režim

Pokožku musíme hydratovat nejen zvenčí, ale i zevnitř. Pitný režim je, co se týče hydratace pleti, absolutně nezastupitelný. Pokud budete dodržovat správný pitný režim, pokožka bude perfektně hydratovaná. Pijte jen čistou vodu, maximálně obohacenou o pár kapek citronu. To je pro hydrataci nejlepší. Denně vypijte 2-3 litry čisté vody.

Obecně platí pravidlo denně vypít 0,5 – 0,7 litru vody na každých 15 kg hmotnosti. Tedy 60-kilogramová žena by měla vypít denně minimálně dva litry vody. Polévky, mléko, káva, zeleninové a ovocné šťávy se nepočítají do množství přijatých tekutin. Ztracenou vlhkost také výborně doplníte ovocem a zeleninou, vsaďte zejména na šťavnaté a dužnaté druhy.

2. Fantastické účinky olejů

Oleje jako olivový, arganový, kokosový, makadamiový, růžový, jojobový a podobně se v obrovských množstvích využívá v kosmetickém průmyslu, i v bio podobě. Vše pro jejich příznivé hydratační a regenerační účinky. Oleje působí i protizánětlivě a protivráskově, dodávají potřebnou výživu pleti, změkčují ji a zachovávají dlouhodobě vláčnou. Pro své účinky se mnohé z nich používají i jako uklidnění aknózní a podrážděné pleti.

3. Bambucké máslo

Pro jeho silnou regenerační a protizánětlivou schopnost se často používá také k léčbě kožních onemocnění, akné a ran, případně prevence proti striím. Po nanesení rychle vsákne a silně a dlouhodobě hydratuje pleť, přičemž zanechává ochranný film na pokožce. Bambucké máslo je vhodné zejména pro suchou a citlivou pleť. Dodává jí elasticitu a pružnost.

4. Aloe vera

Šťáva z této vzácné rostliny se celé roky využívá jako výživový doplněk, avšak jeho příznivé vlivy na pleť nejsou o nic méně známé. Aloe vera vyhlazuje a zjemňuje pleť, ať už jde o akné, vrásky, dokonce i jizvy. Napomáhá k jejich regeneraci.

5. Avokádo

Využívá se v podobě masek jako přírodní čistič pleti, přičemž ji nevysouší, právě naopak, hydratuje. Také působí protivráskové a regeneračně.

Pokud jste dosud účinky avokáda na pleť nevyzkoušeli, stále to můžete napravit. Avokádo stačí rozmačkat na kaši a natřít na obličej. Vysoký obsah zdravých tuků pleť dostatečně vyživí a hydratuje, což pocítíte ihned po jeho umytí.

6. Jojoby

Plod stromu jojoba se využívá na výrobu vzácného jojobového oleje, který obsahuje látky podobné těm, které produkuje naše tělo. Po vsáknutí působí hloubkově a hydratačně. Regeneruje, vyhlazuje a ošetřuje pokožku.

7. Extra panenský olivový olej

Kupujte si jen 100-procentní extra panenský olivový olej, ze všech druhů nejméně rafinovaný, protože se v něm zachovává většina antioxidantů. Pokapejte si jím dušenou zeleninu i saláty. Jde o výborný způsob, jak vyživit pleť zevnitř.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here